PlusLiga: Pięć setów w starciu PGE Skry z Treflem

PGE Skra - Trefl 3:2.

PGE Skra Bełchatów wygrała z Treflem Gdańsk 3:2 w spotkaniu 22. kolejki PlusLigi. Bełchatowianie zwyciężyli w dwóch pierwszych setach, ale rywale zdołali wyrównać stan meczu. W tie-breaku górą byli jednak gospodarze. Rywalizacja obu ekip toczyła się łącznie przez 2 godziny i 27 minut.

Bełchatowianie rozpoczęli to spotkanie bez Aleksandara Atanasijevicia i Grzegorza Łomacza w wyjściowym składzie, a zastąpili ich Damian Schulz oraz Mihajlo Mitić. W ekipie Trefla zabrakło natomiast Mateusza Miki.

W premierowej odsłonie, po wyrównanym początku przewagę uzyskali bełchatowianie. Popisali się punktową serią od stanu 10:9 do 15:9, którą zwieńczył asem serwisowym Dick Kooy. Gdańszczanie również odpowiedzieli serią wygranych akcji. Złapali punktowy kontakt w niecodziennych okolicznościach – trener Slobodan Kovač chciał wpuścić na plac Roberta Tähta, ale przekroczył tym limit obcokrajowców i drużyna gospodarzy otrzymała czerwoną kartkę za opóźnianie gry (18:17). Końcówka to jednak znów dominacja PGE Skry, a wynik na 25:20 ustalił Schulz.

Set numer dwa również toczył się przy przewadze siatkarzy z Bełchatowa (8:5, 15:11). Trefl nie rezygnował i po dwóch asach serwisowych Mariusza Wlazłego złapał kontakt (20:19). Później jednak nastąpiła seria PGE Skry: zepsuta zagrywka rywali, dwa skuteczne ataki Dick Kooya, jeden Schulza i gospodarze mieli piłkę meczową (24:19). Zepsuty serwis rywali dał brakujący punkt (25:20).

W trzeciej odsłonie bełchatowianie szybko uzyskali wyraźną przewagę (8:4). Gdańszczanie zdołali jednak odrobić straty, wygrywając pięć kolejnych akcji (10:10). W środkowej części seta oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Siatkarze Trefla długo nie mogli uzyskać przewagi, po udane akcje przeplatali zepsutymi zagrywkami. Udało się im to w końcówce (19:21). Po asie serwisowym Lukasa Kampy odskoczyli na trzy oczka (20:23), a po chwili mieli piłkę setową, gdy skutecznie zaatakował Moritz Reichert. Gospodarze obronili się w trzech akcjach, jednak Kewin Sasak zamknął seta skutecznym atakiem (23:25).

Siatkarze z Gdańska w kolejnej partii również uzyskali przewagę. Dobrze prezentował się rezerwowy atakujący Sasak – jego as serwisowy i atak w kolejnej akcji pozwoliły gościom odskoczyć na dwa oczka (11:13). Później Trefl jeszcze powiększył punktową różnicę (16:19, 17:22) i pewnie zmierzał po wygraną. Piłkę setową wywalczył Sasak (20:24), a serwis rywali w siatkę zakończył tę część meczu (21:25).

Spotkanie zwieńczył tie-break. Lepiej rozpoczęli go bełchatowianie, którzy po zablokowaniu ataku rywala mieli trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (8:5). Później powiększyli przewagę (12:8), ale przyjezdni nie rezygnowali. Gdy asa zaserwował Bartłomiej Lipiński, zmniejszyli straty do dwóch oczek (12:10). W końcówce górą byli gospodarze, a spotkanie zakończyły dwa błędy gdańszczan (15:11).

Skrót meczu PGE Skra - Trefl:

Najwięcej punktów: Damian Schulz (15), Dick Kooy (15), Mateusz Bieniek (14), Milad Ebadipour (13), Karol Kłos (10) – PGE Skra; Kewin Sasak (21), Moritz Reichert (11), Patryk Łaba (11), Bartłomiej Lipiński (10) – Trefl. W ekipie z Gdańska dobra gra rezerwowych (Sasak, Łaba). Wyraźna przewaga gospodarzy w punktowych blokach (15–8). MVP: Damian Schulz (14/28 = 50% skuteczności w ataku + 1 blok).

PGE Skra Bełchatów – Trefl Gdańsk 3:2 (25:20, 25:20, 23:25, 21:25, 15:11)

PGE Skra: Milad Ebadipour, Mateusz Bieniek, Damian Schulz, Dick Kooy, Karol Kłos, Mihajlo Mitić – Kacper Piechocki (libero) oraz Robert Täht, Grzegorz Łomacz, Aleksander Atanasijević. Trener: Slobodan Kovač.
Trefl: Karol Urbanowicz, Mariusz Wlazły, Bartłomiej Lipiński, Bartłomiej Mordyl, Lukas Kampa, Moritz Reichert – Maciej Olenderek (libero) oraz Łukasz Kozub, Kewin Sasak, Patryk Łaba, Dawid Pruszkowski (libero), Jordan Zaleszczyk. Trener: Michał Winiarski.

Wyniki, terminarz i plan transmisji 22. kolejki PlusLigi:

2022-03-04: LUK Lublin – Asseco Resovia 1:3 (18:25, 23:25, 26:24, 15:25)
2022-03-05: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:0 (26:24, 35:33, 27:25)
2022-03-05: Projekt Warszawa – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (25:21, 25:21, 20:25, 25:23)

2022-03-05: Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice 3:2 (25:23, 25:18, 22:25, 32:34, 15:12)
2022-03-06: PGE Skra Bełchatów – Trefl Gdańsk 3:2 (25:20, 25:20, 23:25, 21:25, 15:11)
2022-03-06: Cerrad Enea Czarni Radom – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-03-07: PSG Stal Nysa – Indykpol AZS Olsztyn (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).