Ukraińscy sportowcy apelują o pokój podczas igrzysk paraolimpijskich

Zimowe
Ukraińscy sportowcy apelują o pokój podczas igrzysk paraolimpijskich
Fot. PAP
Szef narodowego komitetu paraolimpijskiego Ukrainy Walerij Suszkewicz.

Ukraińscy sportowcy i działacze zaapelowali o pokój podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie, prezentując w czwartek transparent wzywający do położenia kresu inwazji na ich kraj i zakończenia wojny wywołanej napaścią Rosji.

Pod przewodnictwem szefa narodowego komitetu paraolimpijskiego Ukrainy Walerija Suszkewicza, cała 20-osobowa delegacja wygłosiła przesłanie „pokoju dla wszystkich”, któremu towarzyszyły uniesione pięści i minuta ciszy dla uczczenia ofiar wojny.

 

„Ta minuta dotyczy tysięcy osób, w tym dzieci i osób niepełnosprawnych. Jeśli ludzkość jest cywilizowana, to ta wojna musi zostać zatrzymana. Ludzie, kobiety i dzieci zasługują na życie, a nie na śmierć” – powiedział Suszkewicz.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Iga Świątek dokonała właściwego wyboru"

 

Trener Andrij Nesterenko przypomniał, że wiele miast zostało zniszczonych i dodał, że siedmiu członków drużyny pochodzi z Charkowa, który jest oblegany przez siły rosyjskie.

 

„Rosjanie zbombardowali wiele szpitali i szkół… Potrzebujemy waszego wsparcia dzisiaj, nie później. Ludzie, którzy atakują obszary cywilne, nie mogą być ludźmi… Uprzejmie prosimy o bezpieczne niebo nad Ukrainą” - apelował szkoleniowiec.

 

Reprezentacja Ukrainy odnosi sukcesy na Igrzyskach Paraolimpijskich, choć niewiele brakowało, aby nie dotarła do stolicy Chin z powodu wojny. Ukraina z sześcioma złotymi medalami zajmuje trzecie miejsce w tabeli za gospodarzami - Chinami i Kanadą.

 

Z udziału w igrzyskach paraolimpijskich wykluczone zostały ekipy Rosji i Białorusi.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie