Złota Piłka: Wprowadzono rewolucyjne zmiany w regulaminie

Piłka nożna
Złota Piłka: Wprowadzono rewolucyjne zmiany w regulaminie
fot. PAP
Złota Piłka

Złota Piłka - prestiżowa nagroda dla najlepszego piłkarza i piłkarki w plebiscycie magazynu "France Football" - od rozgrywek 2021/22 przyznawana będzie za zakończony sezon, a nie rok kalendarzowy jak dotychczas. To jedna ze zmian wprowadzonych przez organizatorów, by uczynić wybór "bardziej czytelnym".

Trofeum, przyznawane od 1956 roku, będzie teraz dostosowane do sezonu piłkarskiego, trwającego od sierpnia do lipca. W regulaminie plebiscytu wprowadzono zawężone jury, dopracowano wstępną selekcję, określono jaśniejsze kryteria przyznawania nagród - o wszystkim informuje "France Football" w numerze mającym się ukazać w sobotę.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Złota Piłka zmienia się w plebiscyt na największą gwiazdę"

 

- To okazja do nadania plebiscytowi nowego impetu, uczynienia go bardziej czytelnym - powiedział redaktor naczelny "France Football" Pascal Ferre podczas piątkowej prezentacji w Boulogne-Billancourt.

 

Najbliższa ceremonia wręczenia nagród Złotej Piłki odbędzie się we wrześniu lub październiku 2022 roku, ponownie w formie gali, która dobrze wpisała się w krajobraz światowej piłki nożnej. Będzie się odnosić do rozpoczętego w minionym roku sezonu, z uwzględnieniem męskiej Ligę Mistrzów (finał - 28 maja br.) oraz kobiecego Euro (6–31 lipca).

 

Reforma ma miejsce w momencie, gdy piłkarski kalendarz światowy jest zaburzony w związku z listopadowo-grudniowym mundialem w Katarze, a nie jak zwykle latem. Jego najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni podczas kolejnej gali Złotej Piłki - w 2023 roku.

 

Inne godne uwagi zmiany w regulaminie plebiscytu to włączenie byłego znakomitego piłkarza Didiera Drogby do komisji odpowiedzialnej za wyłonienie nominowanych, w której będzie współpracował m.in. z redakcjami "France Football" i "L'Equipe".

 

Panel głosujących w plebiscycie został zmniejszony ze 170 do 100 dziennikarzy (po jednym z czołowych stu krajów rankingu FIFA) głosujących na piłkarzy i 50 typujących najlepsze zawodniczki w tym samym trybie.

 

W kwestii kryteriów przyznawania nagród bardziej liczyć się będą "indywidualne osiągnięcia" oraz "postawa i decydujący wpływ kandydatów na grę", a nie "aspekt zbiorowy i zdobyte trofea" czy "klasa gracza i jego poczucie fair play".

 

- Chodzi o unikanie niejasności i konsekwencję - Złota Piłka to indywidualne wyróżnienie, oparte na indywidualnych występach – zaznaczył Ferre.

 

Nie będzie już brana pod uwagę cała kariera zawodnika, ale jego postawa w konkretnym sezonie.

 

Zmiany to efekt m.in. krytyki, jaka spadła na organizatorów plebiscytu po przyznaniu Złotej Piłki za rok 2021 Argentyńczykowi Lionelowi Messiemu, a nie Robertowi Lewandowskiego, który - zdaniem wielu - swoimi osiągnięciami w tym okresie bardziej na nią zasługiwał. Polak przegrał z Argentyńczykiem różnicą 33 głosów.

 

Kobiecą Złotą Piłkę 2021 otrzymała Hiszpanka Alexia Putellas.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie