Alpejski PŚ: Henrik Kristoffersen wygrał gigant w Kranjskiej Gorze, Marco Odermatt z małą Kryształową Kulą

Henrik Kristoffersen wygrał slalom gigant w Kranjskiej Gorze.

Norweg Henrik Kristoffersen wygrał slalom gigant alpejskiego Pucharu Świata w Kranjskiej Gorze. Triumf w klasyfikacji tej konkurencji i małą Kryształową Kulę zapewnił sobie drugi w sobotę Szwajcar Marco Odermatt. Polacy nie startowali.

Drugie miejsce z mistrzem olimpijskim z Pekinu zajął w Słowenii ex aequo Norweg Lucas Braathen.

Po pierwszym przejeździe prowadził Francuz Alexis Pinturault, mając 0,01 s przewagi nad Braathenem i 0,19 s nad Słoweńcem Zanem Kranjecem. Odermatt był siódmy ze stratą 0,42 s.

W drugim przejeździe najszybszy był Szwajcar Loic Meillard, a Kristofferson uzyskał trzeci czas, ale to wystarczyło mu do awansu na pierwszą lokatę. 27-letni Norweg odniósł 27. pucharowe zwycięstwo, w tym szóste w gigancie. W Kranjskiej Gorze na najwyższym stopniu podium stanął po raz trzeci.

Pinturault w finale miał kłopoty na trasie, uzyskał 28. czas i spadł na 11. pozycję.

Odermatt przesunął się z siódmego na drugie miejsce i zapewnił sobie małą Kryształową Kulę za gigant w klasyfikacji końcowej sezonu 2021/22. Jednocześnie 24-letni Szwajcar umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ. Ma 269 pkt przewagi nad Norwegiem Aleksandrem Aamodtem Kilde, który w sobotę nie startował.