Marco Polo del Nero przegrał apelację. 20-letni zakaz działalności podtrzymany

Piłka nożna
Marco Polo del Nero przegrał apelację. 20-letni zakaz działalności podtrzymany
Fot. PAP
Marco Polo del Nero

Działacz piłkarski Marco Polo del Nero przegrał apelację w szwajcarskim sądzie najwyższym, próbując uchylić 20-letni zakaz działalności wydany przez FIFA m.in. za przyjmowanie łapówek. To drugi w tym roku Brazylijczyk, który przegrał proces z tych samych powodów.

Wyrok szwajcarskiego Trybunału Federalnego z 4 marca oddalił apelację Del Nero i nakazał mu zapłacić 18 000 franków szwajcarskich (19 200 dolarów) tytułem kosztów sądowych. Pełny werdykt zawierający uzasadnienie decyzji zostanie opublikowany w późniejszym terminie.

 

Zakaz działalności w obszarze piłki nożnej dla Del Nero wygaśnie w 2038 r., kiedy skończy ...97 lat. Komisja etyki FIFA ukarała go również grzywną w wysokości 1 miliona franków szwajcarskich (1,07 miliona dolarów). Brazylijczykowi udowodniono przyjmowanie łapówek wartych miliony dolarów - podaje agencja AP.

 

ZOBACZ TAKŻE: 19 mgnień Abramowicza i Chelsea na skraju przepaści

 

Del Nero był członkiem komitetu wykonawczego FIFA w 2015 roku i szefem brazylijskiej federacji piłki nożnej, zanim został oskarżony przez amerykańskich prokuratorów federalnych w ramach wielowątkowego śledztwa.

 

Nie został jednak poddany ekstradycji w celu postawienia mu zarzutów pobierania haraczy, oszustw związanych z telewizją i praniem brudnych pieniędzy w związku z umowami handlowymi dotyczącymi rozgrywek piłkarskich w Ameryce Południowej.

 

W 2018 roku FIFA nałożyła na niego dożywotni wyrok, ale Międzynarodowy Trybunał ds. Sportu (CAS) skrócił tę karę do 20 lat. Del Nero zakwestionował orzeczenie CAS w szwajcarskim Trybunale Federalnym, który uchyla orzeczenia tylko z przyczyn proceduralnych, takich jak nadużycie procesu prawnego.

 

Del Nero jest drugim byłym działaczem FIFA z Brazylii w tym roku, który przegrał apelację w Szwajcarii. Odwołanie Ricardo Teixeiry, który również został oskarżony w amerykańskim śledztwie, zostało odrzucone. Dotyczyło ono dożywotniego zakazu działalności za popełnione przestępstwa.

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie