FIFA zezwoliła ukraińskim piłkarzom na przejście do klubów w innych krajach

Piłka nożna
FIFA zezwoliła ukraińskim piłkarzom na przejście do klubów w innych krajach
fot. PAP
FIFA zezwoliła ukraińskim piłkarzom na przejście do klubów w innych krajach

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) rozszerzyła w środę na ukraińskich zawodników możliwość przejścia do klubów w innych krajach, bez konieczności czekania na oficjalny okres transferowy.

W ubiegłym tygodniu FIFA dała taką szansę zagranicznych piłkarzom i trenerom, zatrudnionym do tej pory na Ukrainie lub w Rosji.

 

Zobacz także: Nowe informacje ws. urazu Roberta Lewandowskiego

 

Ukraińscy piłkarze, którym uda się opuścić kraj, będą mogli "zarejestrować się w innym klubie", nawet jeśli okno przewidziane na to przez federację narodową zostanie zamknięte – wskazała FIFA.

 

W związku z ogłoszoną na Ukrainie powszechną mobilizacją mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat wyjazd piłkarzy z kraju będzie możliwy po uzyskaniu specjalnego zezwolenia, "zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi transgranicznego przemieszczania się obywateli Ukrainy" - sprecyzowała FIFA.

 

Jednak jeden klub nie będzie mógł zatrudnić więcej niż dwóch piłkarzy, których dotyczy to zezwolenie.

 

W ubiegłym tygodniu FIFA zdecydowała, że kontrakty wszystkich zagranicznych zawodników oraz trenerów w Rosji i na Ukrainie zostaną zawieszone do 30 czerwca, a piłkarze mogą znaleźć tymczasowych pracodawców do 7 kwietnia. Z tej możliwości skorzystał m.in. Grzegorz Krychowiak, który z rosyjskiego FK Krasnodar przeniósł się do AEK Ateny.

 

Wciąż piłkarzami rosyjskich klubów są Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa), Maciej Rybus (Lokomotiw) i Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg).

 

Z kolei 27 lutego z Ukrainy został ewakuowany zawodnik Dynama Kijów Tomasz Kędziora, który obecnie trenuje ze swoim byłym klubem - Lechem Poznań.

 

Poza Augustyniakiem, wszyscy wymienieni zawodnicy zostali powołani przez selekcjonera Czesława Michniewicza do kadry na zaplanowany na 29 marca mecz barażowy o awans mistrzostw świata w Katarze ze zwycięzcą spotkania Szwecja - Czechy.

 

Rozgrywki ligowe na Ukrainie po wybuchu wojny zostały bezterminowo zawieszone, a w Rosji - trwają. Kluby i reprezentacje tego kraju zostały jednak tymczasowo wykluczone z wszelkiej rywalizacji pod egidą FIFA i UEFA. 

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie