Polski Związek Badmintona wykluczył ze swoich rozgrywek Rosjan i Białorusinów

Inne
Polski Związek Badmintona wykluczył ze swoich rozgrywek Rosjan i Białorusinów

Zarząd Polskiego Związku Badmintona podjął uchwałę dotyczącą wycofania z wszelkich rozgrywek organizowanych pod egidą PZBad zawodników z obywatelstwem Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi. To konsekwencja zbrojnej napaści na Ukrainę.

- W związku z eskalacją agresji rosyjskiej na Ukrainie Zarząd PZBad podejmuje decyzję o wycofaniu z rozgrywek na każdym poziomie tj. LOTTO Ekstraligi, I/II/III ligi oraz wszelkich turniejów krajowych, zawodników z obywatelstwem Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi - głosi uchwała. Podjęto ją 10 marca i będzie obowiązywać do odwołania.

 

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińscy paraolimpijczycy przylecieli do Warszawy

 

- Sprawa dotyczy maksymalnie kilkunastu zawodników, gdyż mamy ograniczenia dotyczące możliwości występowania w naszych klubach zawodników zagranicznych. Obcokrajowiec w danym spotkaniu ligowym może zagrać tylko dwa razy, a w każdej drużynie nie może wystąpić ich więcej niż dwóch w meczu - wyjaśnił prezes PZBad Marek Krajewski.

 

Prezes zaznaczył, że władze związku przede wszystkim kierują się wyższymi wartościami, a dopiero później zajmują się sportem, który ma przynosić radość. - Z pewnością niektóre polskie kluby będą zadowolone bardziej, a drugie mniej. Nie chcieliśmy jednak dopuścić do ekstremalnych sytuacji. W klubach walczących o mistrzostwo kraju z Warszawy i Białegostoku występują Rosjanki i Białorusinka, a w drużynie z Suwałk Ukrainka. Nietrudno sobie wyobrazić, co może się stać, gdy dojdzie do bezpośrednich pojedynków tych zawodniczek. Mogą być walkowery, gdy Ukrainka odmówi gry. Potem w prasie w maju mogą pojawić się tytuły, że Rosjanki zdobyły mistrzostwo Polski dla...

 

Dwa dni po inwazji na Ukrainę PZBad wydał komunikat, w którym potępił agresję Rosji, a ponadto oświadczył, że rosyjscy badmintoniści nie będą zapraszani na zawody w Polsce. Cofnięto im zaproszenia wizowe wystawione na marcowe turnieje oraz postanowiono, że reprezentanci Polski nie będą startować w zawodach organizowanych na terytorium Federację Rosyjską aż do odwołania.

 

W konsekwencji w prestiżowych zawodach Polish Open w Arłamowie (tuż przy granicy z Ukrainą), które rozpoczynają się 24 marca, zabraknie przedstawicieli Rosji i Białorusi. W zawodach wystąpi ponad 200 sportowców z około 30 państw.

 

Szybko PZBad zażądał również natychmiastowej decyzji w sprawie udziału rosyjskich i białoruskich zawodników w turniejach organizowanych przez Światową Federację Badmintona (BWF) i Badminton Europe. - Działanie tych władz na początku przypominały pierwsze decyzje FIFA. Władze europejskie wykluczyły ekipę Rosji z kongresu zaplanowanego na kwiecień. Do końca nie wiadomo czy zawodnicy z Rosji i Białorusi mogą występować. Mówi się, że będą rywalizować jako bezpaństwowcy. Trudno się podpisać pod tymi karykaturalnymi decyzjami - dodał Krajewski.

MR, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie