PlusLiga: ZAKSA pewnie wygrała w Iławie

ZAKSA jest liderem tabeli PlusLigi.

W meczu 24. kolejki PlusLigi Indykpol AZS Olsztyn przegrał w Iławie z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3. Najwięcej emocji przyniósł pierwszy set, zakończony zaciętą rywalizacją na przewagi (28:30), w kolejnych zdecydowanie wygrywali goście.

Siatkarze Indykpolu AZS uzyskali przewagę w środkowej części premierowej partii (13:10, 16:13). W końcówce ZAKSA odrobiła straty (21:21), ale to gospodarze pierwsi mieli piłkę setową, gdy skutecznym atakiem popisał się Torey DeFalco (24:23). Nie wykorzystali jednak tej okazji i seta zwieńczyła zacięta i emocjonująca rywalizacja na przewagi. Rozstrzygnął ją Kamil Semeniuk, popisując się asem serwisowym (28:30).

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęli goście (2:5), ale olsztynianie szybko odrobili straty (9:9). W dalszej części seta kędzierzynianie odzyskali inicjatywę i dominowali na parkiecie. Byli skuteczniejsi w ataku, a gospodarze nie punktowali w tej partii ani blokiem (0–5), ani zagrywką (0–3). W końcówce ZAKSA kontrolowała sytuację. Łukasz Kaczmarek skutecznym atakiem wywalczył piłkę setową, a po chwili Norbert Huber ustalił wynik na 18:25.

Gospodarze efektownie zaczęli trzeciego seta (4:1, 7:2), a kędzierzynianie ruszyli do odrabiania strat i w środkowej części seta dopięli swego (12:12). Do stanu 15:15 wynik oscylował wokół remisu. Później poszła punktowa seria ZAKSY (od 16:17 do 16:22), która właściwie rozstrzygnęła tę partię. Semeniuk wywalczył piłkę meczową (19:24), a rywalizację zakończył punktowy blok gości (20:25).

Skrót meczu Indykpol AZS - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Torey DeFalco (16), Karol Butryn (14) – Indykpol AZS; Norbert Huber (19), Kamil Semeniuk (13), Łukasz Kaczmarek (11) – ZAKSA. Dominacja gości w polu zagrywki (2–8) i w bloku (4–12). MVP: Norbert Huber (11/14 = 79% skuteczności w ataku + 4 asy serwisowe + 4 bloki).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle jest liderem tabeli (58 punktów, mecze 20–2). Indykpol AZS Olsztyn zajmuje piąte miejsce (38, 13–11), ale tyle samo punktów ma szósta Asseco Resovia, która ma jeden mecz zaległy.

Indykpol AZS: Robbert Andringa, Mateusz Poręba, Jan Firlej, Torey DeFalco, Taylor Averill, Karol Butryn – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Dawid Siwczyk, Szymon Jakubiszak, Karol Jankiewicz. Trener: Javier Weber.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, Krzysztof Rejno, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Adrian Staszewski. Trener: Gheorghe Cretu.

Wyniki, terminarz i plan transmisji 24. kolejki PlusLigi:

2022-03-18: Projekt Warszawa – GKS Katowice 0:3 (22:25, 23:25, 21:25)
2022-03-18: Asseco Resovia – MKS Ślepsk Malow Suwałki 1:3 (23:25, 27:25, 25:27, 27:29).

2022-03-19: PGE Skra Bełchatów – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:2 (25:23, 20:25, 25:21, 23:25, 15:10)

2022-03-19: LUK Lublin – Trefl Gdańsk 1:3 (25:19, 23:25, 20:25, 23:25)
2022-03-19: PSG Stal Nysa – Cerrad Enea Czarni Radom 3:1 (28:26, 23:25, 25:12, 25:13)
2022-03-20: Indykpol AZS Olsztyn – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (28:30, 18:25, 20:25)

2022-03-20: Jastrzębski Węgiel – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).