PlusLiga: Jastrzębski Węgiel pokonał Cuprum

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali Cuprum Lubin 3:1 w spotkaniu kończącym 24. kolejkę PlusLigi. Dzięki tej wygranej jastrzębianie zajmują drugie miejsce w tabeli i wciąż walczą o zwycięstwo w fazie zasadniczej.

W premierowej odsłonie przewagę uzyskali jastrzębianie (5:2, 14:9). Goście w środkowej części seta zdołali odrobić straty – po ataku Grzegorza Boćka było 16:16. Wyrównana walka trwała do końca, ale kluczowe akcje wygrali gospodarze. Uderzenie Stephena Boyera, blok (24:21) i atak Tomasza Fornala (25:22) przyniosły im decydujące punkty.

Druga partia toczyła się od początku pod dyktando gości (0:3, 4:9). Siatkarze Cuprum byli skuteczniejsi w ataku i lepiej w tym secie punktowali blokiem (0–4). Gospodarze popełnili więcej błędów i w efekcie nie byli w stanie złapać kontaktu z rywalami. W końcówce przyjezdni kontrolowali sytuację. Punktowy blok dał im piłkę setową (16:24), a wynik na 18:25 ustalił skutecznym atakiem Bociek.

Podrażnieni mistrzowie Polski zdecydowanie lepiej zaprezentowali się w trzecim secie. W środkowej części zbudowali solidną zaliczkę (13:7, 16:10) i spokojnie zmierzali po wygraną. Tym razem blok był atutem jastrzębian. Siatkarze Cuprum nie ustrzegli się błędów własnych i właśnie jeden z nich – zepsuta zagrywka – zakończył tę część meczu (25:19).

Na początku czwartej partii dwoma asami popisał się Fornal (3:0), ale później nastąpiło niespodziewane załamanie jastrzębian i seria rywali (3:7). Nie trwało ono jednak długo – gospodarze odzyskali inicjatywę i w środkowej części seta mieli już wyraźną przewagę. Błąd rywali dał im piłkę meczową (24:20), a kropkę nad "i" postawił skutecznym uderzeniem Fornal (25:21).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - Cuprum:

Najwięcej punktów: Stephen Boyer (22), Tomasz Fornal (17), Trevor Clevenot (14) – Jastrzębski Węgiel; Grzegorz Bociek (16), Wojciech Ferens (15), Marcin Waliński (12), Florian Krage (11), Paweł Pietraszko (10) – Cuprum. MVP: Stephen Boyer (17/31 = 55% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 3 bloki).

Jastrzębski Węgiel – Cuprum Lubin 3:1 (25:22, 18:25, 25:19, 25:21)

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski, Stephen Boyer, Trevor Clevenot, Jakub Macyra, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jan Hadrava, Eemi Tervaportti, Rafał Szymura. Trener: Andrea Gardini.
Cuprum: Wojciech Ferens, Paweł Pietraszko, Grzegorz Bociek, Marcin Waliński, Florian Krage, Masahiro Sekita – Kamil Szymura (libero) oraz Kamil Maruszczyk, Michał Gierżot, Przemysław Stępień. Trener: Paweł Rusek.

Wyniki 24. kolejki PlusLigi:

2022-03-18: Projekt Warszawa – GKS Katowice 0:3 (22:25, 23:25, 21:25)
2022-03-18: Asseco Resovia – MKS Ślepsk Malow Suwałki 1:3 (23:25, 27:25, 25:27, 27:29).

2022-03-19: PGE Skra Bełchatów – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:2 (25:23, 20:25, 25:21, 23:25, 15:10)

2022-03-19: LUK Lublin – Trefl Gdańsk 1:3 (25:19, 23:25, 20:25, 23:25)
2022-03-19: PSG Stal Nysa – Cerrad Enea Czarni Radom 3:1 (28:26, 23:25, 25:12, 25:13)
2022-03-20: Indykpol AZS Olsztyn – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (28:30, 18:25, 20:25)

2022-03-20: Jastrzębski Węgiel – Cuprum Lubin 3:1 (25:22, 18:25, 25:19, 25:21)