ATP w Indian Wells: Niespodzianka w finale! Taylor Fritz lepszy od Rafaela Nadala

Taylor Fritz i Rafael Nadal

Amerykański tenisista Taylor Fritz wygrał prestiżowy turniej ATP w kalifornijskim Indian Wells (pula nagród 9,55 mln dolarów). W finale pokonał 6:3, 7:6 (7-5) rozstawionego z "czwórką" słynnego Hiszpana Rafaela Nadala, który doznał pierwszej porażki w sezonie.

24-letni Fritz, który w drugiej rundzie wyeliminował Kamila Majchrzaka, spotkał się ze starszym o 11 lat utytułowanym Hiszpanem po raz drugi w karierze i odniósł pierwsze zwycięstwo.

Amerykanin w finale imprezy ATP wystąpił po raz siódmy. Wcześniej triumfował tylko raz - przed dwoma laty na trawiastych kortach w Eastbourne.

Obaj tenisiści pokonali w półfinale silnych rywali. Nadal wyeliminował 18-letniego rodaka Carlosa Alcaraza, okrzykniętego już jego następcą i jednym z największych talentów w tenisie.

Natomiast Fritz wygrał z Rosjaninem Andriejem Rublowem, który w 1/8 finału pokonał w dwóch setach rozstawionego z numerem 11. Huberta Hurkacza.

Zakończony w poniedziałek w nocy polskiego czasu finał miał różne oblicza.

W pierwszym secie Fritz, rozstawiony z numerem 20., niespodziewanie szybko uzyskał dużą przewagę. Prowadził już 4:0 i 5:1. Nadal podjął walkę, ale nie dał rady uratować tego seta.

Druga partia była znacznie bardziej wyrównana, trwała prawie półtorej godziny. Przy stanie 5:4 dla Fritza i serwisie Nadala Amerykanin miał pierwszą piłkę meczową (40-30), ale słynny Hiszpan obronił ją po znakomitej akcji.

O losach tego seta rozstrzygnął tie-break. W nim lepszy, choć po zaciętych wymianach, okazał się zawodnik gospodarzy.

- To jest spełnienie moich dziecięcych snów. Od początku przygody z tenisem marzyłem, aby wygrać m.in. właśnie ten turniej - przyznał Fritz tuż po finale.

Nadal ma na koncie 91 tytułów. Aż 21 razy triumfował w imprezach wielkoszlemowych, co jest rekordem.

W Indian Wells był najlepszy trzykrotnie - w 2007, 2009 i 2013 roku. Porażka z Fritzem oznacza, że nie wyrównał rekordu wygranych turniejów masters. Nadal wciąż ma 36 zwycięstw, o jedno mniej od Serba Novaka Djokovica.

Przed meczem z Fritzem słynny Hiszpan mógł pochwalić się 20 wygranymi pojedynkami z rzędu. To jego pierwsza porażka w 2022 roku.

Wśród pań w Indian Wells, wcześniej w niedzielę, triumfowała Iga Świątek. Polka, która w poniedziałek zostanie wiceliderką światowego rankingu, pokonała grecką tenisistkę Marię Sakkari 6:4, 6:1.