Siergiej Karjakin wykluczony na pół roku przez Międzynarodową Federację Szachową

Inne
Siergiej Karjakin wykluczony na pół roku przez Międzynarodową Federację Szachową
fot. PAP

Rosyjski arcymistrz szachowy Siergiej Karjakin został wykluczony z zawodów na sześć miesięcy z powodu jego poparcia dla inwazji Rosji na Ukrainę - poinformowała w poniedziałek Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE).

32-letni Karjakin, który w 2016 roku rywalizował (i przegrał) z Norwegiem Magnusem Carlsenem o tytuł mistrza świata, w ostatnich tygodniach bronił działań swojego kraju w mediach społecznościowych, wywołując ostrą krytykę ze strony szachowego świata.

 

"Sergiej Karjakin zostaje uznany za winnego naruszenia artykułu 2.2.10 Kodeksu Etyki FIDE i podlega karze sześciomiesięcznego zakazu uczestniczenia jako gracz w jakichkolwiek rozgrywkach szachowych FIDE, wchodzącym w życie z dniem podjęcia tej decyzji, 21 marca 2022 roku" - poinformowano w oświadczeniu światowej federacji.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rosja pozbawiona prawa organizacji olimpiady szachowej

 

Urodzony na Krymie szachista reprezentował do 2009 roku Ukrainę.

 

"Wypowiedzi (...) na temat trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie wywołały znaczną liczbę reakcji w mediach społecznościowych i nie tylko, w dużej mierze negatywnych wobec opinii wyrażanych przez Siergieja Karjakina" - dodano.

 

Arcymistrzowi przysługuje prawo do odwołania w ciągu 21 dni od daty otrzymania tej decyzji.

 

Dyskwalifikacja oznacza, że Karjakin nie wystąpi m.in. w tegorocznym turnieju kandydatów. Impreza odbędzie się w Madrycie w dniach 16 czerwca – 7 lipca. Po raz pierwszy w historii wystartuje w nim reprezentant Polski - Jan-Krzysztof Duda, który miejsce wśród dziewięciu czołowych szachistów świata wywalczył zwyciężając w ubiegłorocznym Pucharze Świata.

 

Triumfator rywalizacji w Madrycie uzyska prawo gry o szachową koronę z aktualnym mistrzem świata Carlsenem. Pojedynek ten ma się odbyć wiosną 2023 roku.

 

"Nie wyobrażam sobie, żeby Karjakin, prezentując taką postawę, jaką prezentuje, mógł wystąpić w turnieju kandydatów, a właściwie w jakiejkolwiek rywalizacji sportowej w szachach w najbliższym czasie (...). Dla zawodników otwarcie deklarujących poparcie dla działań wojennych nie może być miejsca w profesjonalnym sporcie" - mówił kilka dni temu w wywiadzie dla PAP Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE).

IM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie