Kto nowym trenerem reprezentacji Francji siatkarzy? Media wskazały najpoważniejszych kandydatów

Siatkówka
Kto nowym trenerem reprezentacji Francji siatkarzy? Media wskazały najpoważniejszych kandydatów
fot. Cyfrasport
Kto zostanie nowym trenerem siatkarzy reprezentacji Francji?

Po zaledwie siedmiu miesiącach współpracy Bernardo Rezende zrezygnował z funkcji selekcjonera reprezentacji Francji siatkarzy. Francuskie media już spekulują, kto zostanie jego następcą. Na liście kandydatów są trzy nazwiska, bardzo dobrze znane wśród kibiców tej dyscypliny sportu. Władze FFVolley nie mają dużo czasu na podjęcie decyzji, bo już na początku czerwca rozpoczną się rozgrywki Ligi Narodów.

Bernardo Rezende objął reprezentację Francji tuż po sukcesie tej drużyny w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Trójkolorowi w stolicy Japonii zagrali pod wodzą Laurenta Tilliego i wywalczyli złoto. 62-letni Brazylijczyk miał poprowadzić tę drużynę do podobnego wyczynu na kolejnych igrzyskach – Paryż 2024. Jak się okazało, pod jego kierunkiem Francja zagrała jedynie w mistrzostwach Europy 2021. Sensacyjnie odpadła w 1/8 finału, przegrywając 0:3 z reprezentacją Czech, ale po triumfie w najważniejszej imprezie sezonu, nikt we Francji z tego powodu nie rozdzierał szat.

 

Zobacz także: Bernardo Rezende nie jest już selekcjonerem reprezentacji Francji

 

Po zaledwie siedmiu miesiącach pracy, Rezende zrezygnował z prowadzenia Francuzów. Przyczyną były kłopoty osobiste. Francuskie media od razu rozpoczęły spekulacje na temat jego następcy.

 

Według informacji RMC Sport, lista poważnych kandydatów na następcę Rezende jest dość krótka i mówi się o trzech nazwiskach:

 

Andrea Giani (rocznik 1970) – obecny trener Modena Volley i od 2017 roku reprezentacji Niemiec. W lutym przedłużył kontrakt z niemiecką federacją (DVV) na kolejny sezon. W swej karierze prowadził również reprezentację Słowenii (2015–16); zarówno ze Słoweńcami (2015), jak i z Niemcami (2017) wywalczył wicemistrzostwo Europy i są to jego największe sukcesy w roli trenera reprezentacyjnego. Co istotne, w Modenie współpracuje z liderem francuskiej kadry – Earvinem N’Gapethem.

 

Lorenzo Bernardi (rocznik 1968) – obecny trener Piacenzy, w której występują w tym sezonie Antoine Brizard oraz Thibault Rossard. Bez doświadczenia w roli pierwszego trenera reprezentacji narodowej, ale - podobnie jak Giani - z ogromnymi sukcesami jako zawodnik włoskiej kadry lat dziewięćdziesiątych.

 

Tuomas Sammelvuo (rocznik 1976) – w lutym zakończył współpracę z Zenitem Sankt Petersburg z powodu serii porażek. Klub ogłosił, że trener odszedł z własnej woli, by skupić się na pracy z reprezentacją Rosji i przygotowaniach do MŚ 2022. Teraz wiadomo już, że Rosjanie nie wystąpią w tym turnieju. Co ciekawe, francuskie media twierdzą, że Sammelvuo nie jest już trenerem Sbornej, choć taka informacja nie była oficjalnie ogłoszona. Doświadczenie w prowadzeniu reprezentacji: Finlandia (2013–18) oraz Rosja (od 2018). Największe sukcesy to srebro ostatnich igrzysk olimpijskich (po 2:3 w finale z Francją) oraz złoto Ligi Narodów 2019. W Zenicie w tym sezonie wśród jego podopiecznych był Jenia Grebennikov.

 

– Bernardo Rezende już nawiązał kontakt ze swym ewentualnym następcą, pomógł nam go wybrać. Nadal wspiera federację, ponieważ rezygnacja z tego projektu była dla niego bolesna – powiedział prezes francuskiego związku Eric Tanguy w rozmowie z RMC Sport.

Robert Murawski/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie