El. MŚ 2022: Koncert Garetha Bale'a! Walia pokonała Austrię

Reprezentacja Walii pokonała Austrię 2:1 w półfinałowym meczu barażowym ścieżki A. W decydującym spotkaniu podopieczni Robbie'ego Page'a zmierzą się z lepszym z pary Szkocja - Ukraina. To spotkanie zostało przełożone na czerwiec.

Rywalizacja Walii z Austrią była jedną z bardziej wyrównanych w strefie europejskiej. Każda z reprezentacji miała swoje argumenty, więc eksperci mieli kłopoty z wytypowaniem faworyta. Od pierwszego gwizdka sędziego Szymona Marciniaka gospodarze byli konkretniejsi. Trybuny Cardiff City Stadium niosły Walijczyków, a ci odwdzięczyli im się bramką w 25. minucie.

Wtedy właśnie z rzutu wolnego kapitalnie przymierzył Gareth Bale, który może po raz kolejny nie rozgrywa najlepszego sezonu w klubie, lecz w reprezentacji bywa nieoceniony. To był jego 37. gol w narodowych barwach. Austriacy na pierwszy celny strzał czekali do 43. minuty, jednak uderzenie Christopha Baumgartnera nie miało prawa zaskoczyć Wayne'a Hennesseya.

Druga połowa rozpoczęła się idealnie dla Walijczyków. Po raz kolejny błysnął Bale, dokładając następne piękne trafienie. Po zgraniu piłki przez Bena Daviesa trafił w okienko bramki Heina Lindnera. Cardiff City Stadium powoli rozpoczęło świętowanie...

I chyba trochę za wcześnie, bo wystarczył jeden strzał Marcela Sabitzera, niefortunna interwencja Bena Daviesa i piłka wpadła do siatki.

Walia prowadziła już tylko 2:1, ale utrzymała wynik do samego końca. Co ciekawe, statystyka "expected goals" Bale'a w tym spotkaniu wynosiła 0,24, a całej reprezentacji Austrii... 0,97. To pokazuje, z jak trudnych pozycji do siatki trafił walijski gwiazdor.

W decydującym meczu Walijczycy zmierzą się ze Szkocją lub Ukrainą.

Walia - Austria 2:1 (1:0)

Bramki: Bale 25, 51 - Davies 65 (sam.)

Walia: Wayne Hennessey - Ethan Ampadu, Joe Rodon, Ben Davies - Connor Roberts, Harry Wilson, Joe Allen, Aaron Ramsey, Neco Williams - Gareth Bale (90+3 Chris Mepham), Daniel James (88 Brennan Johnson).

Austria: Heinz Lindner - Nicolas Seiwald, Martin Hinteregger, Aleksandar Dragovic, David Alaba - Xaver Schlager (78 Valentin Lazaro), Konrad Laimer (56 Sasa Kalajdzic), Stefan Lainer (89 Michael Gregoritsch), Christoph Baugmartner (78 Andreas Weimann) - Marcel Sabitzer - Marko Arnautovic.

Żółte kartki: Wilson, Williams - Baumgartner, Lainer.