Tauron Puchar Polski siatkarek: Faworytki górą w pierwszym półfinale

Malwina Smarzek zagrała w ekipie Developresu.

Developres Bella Dolina Rzeszów wygrał z Grot Budowlanymi Łódź 3:1 w pierwszym półfinale Tauron Pucharu Polski siatkarek. Zwycięska ekipa zmierzy się w finale z lepszym z pary E.Leclerc Moya Radomka Radom – IŁ Capital Legionovia Legionowo. Turniej finałowy jest rozgrywany w Nysie.

W pierwszym secie siatkarki Developresu zdeklasowały rywalki. Szybko uzyskały wyraźną przewagę (8:3), która na przestrzeni seta nie podlegała dyskusji. W pewnym momencie różnica wynosiła aż trzynaście oczek (19:6). Skuteczny atak Malwiny Smarzek ustalił wynik na 25:12.

Drugą odsłonę efektownie rozpoczęły łodzianki, które ryzykowały w polu zagrywki. Gdy dwoma asami serwisowymi popisała się Ana Cleger, było 1:7. Siatkarki Developresu szybko się jednak przebudziły i przewaga rywalek błyskawicznie stopniała (9:9). W środkowej części seta rzeszowianki miały już solidną zaliczkę (17:13), ale w końcówce ekipa z Łodzi złapała punktowy kontakt (23:22). Kara Bajema skutecznym atakiem i punktowym blokiem wywalczyła decydujące punkty dla Developresu 25:22.

W trzeciej partii, po wyrównanym początku, przewagę uzyskały siatkarki Grot Budowlanych (7:11 – po asie serwisowym Weroniki Centki, 13:17). Rzeszowianki odrobiły straty po punktowym bloku (19:19). Seta rozstrzygnęły trzy akcje od stanu 22:22 – skuteczny atak Pauliny Damaske i dwa Zuzanny Góreckiej przechyliły szalę zwycięstwa na stronę łodzianek (22:25).

Niestety, na tym secie skończyły się emocje w półfinałowym starciu. W kolejnej odsłonie znów dominowały rzeszowianki, które wygrały bez większego oporu ze strony przeciwniczek. Punktowały seriami i w pewnym momencie różnica wynosiła ponad dziesięć oczek (20:9). Ann Kalandadze wywalczyła piłkę meczową (24:15), a zepsuta zagrywka rywalek przyniosła ekipie Developresu brakujący punkt (25:17).

Najwięcej punktów: Kara Bajema (21), Malwina Smarzek (21), Jelena Blagojevic (12), Anna Stencel (10) – Developres; Ana Cleger (15), Paulina Damaske (13), Zuzanna Górecka (13) – Budowlani. Dominacja rzeszowianek w bloku (18–7). MVP: Katarzyna Wenerska.

Developres: Anna Stencel, Katarzyna Wenerska, Kara Bajema, Magdalena Jurczyk, Malwina Smarzek, Jelena Blagojevic – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Ann Kalandadze. Trener: Stephane Antiga.
Budowlani: Monika Fedusio, Małgorzata Lisiak, Martyna Łazowska, Paulina Damaske, Weronika Centka, Ana Cleger – Justyna Łysiak (libero) oraz Zuzanna Górecka, Anna Lewandowska, Justyna Kędziora. Trener: Maciej Biernat.

Wyniki, terminarz i plan transmisji Final Four Tauron Pucharu Polski siatkarek 2022:

2022-03-26: Developres Bella Dolina Rzeszów – Grot Budowlani Łódź 3:1 (25:12, 25:22, 22:25, 25:17)
2022-03-26: E.Leclerc Moya Radomka Radom – IŁ Capital Legionovia Legionowo (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).

2022-03-27: [FINAŁ] Developres Bella Dolina Rzeszów – E.Leclerc Moya Radomka Radom/IŁ Capital Legionovia Legionowo (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport).