El. MŚ 2022: USA i Meksyk bardzo blisko awansu

Piłkarska reprezentacja Stanów Zjednoczonych jest blisko awansu na mistrzostwa świata

Piłkarze Stanów Zjednoczonych i Meksyku są bardzo blisko awansu na tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze. W niedzielę ekipa USA pokonała Panamę 5:1, a Meksyk wygrał z Hondurasem 1:0 i przed ostatnią kolejką eliminacji strefy CONCACAF mają wyraźną przewagę nad Kostaryką.

USA i Meksyk prawdopodobnie dołączą do Kanady, która już sobie zapewniła drugi w historii, a pierwszy od 36 lat, awans na mundial. W niedzielę miejscowego czasu zespół spod znaku Klonowego Liścia pokonał w Toronto Jamajkę 4:0.

Bramki dla gospodarzy zdobyli Cyle Larin, Tajon Buchanan, Junior Hoilett, a wynik ustalił samobójczym uderzeniem Adrian Mariappa.

Amerykanie w meczu z Panamą już do przerwy prowadzili 4:0 po dwóch golach Christiana Pulisica oraz trafieniach Paula Arrioli i Jesusa Ferreiry. W 65. minucie Pulisic skompletował hat-tricka, a w końcówce honorową bramkę dla gości zdobył Anibal Godoy.

Meksykowi natomiast zwycięstwo w Hondurasie dał w 70. minucie Edson Alvarez.

USA i Meksyk mają trzy punkty przewagi nad Kostaryką i lepszy bilans bramek - USA +13, Meksyk +7, a Kostaryka +3. To właśnie różnica goli decyduje o kolejności przy równej liczbie punktów.

Mecze ostatniej kolejki zaplanowano na czwartek. Wówczas Kostaryka podejmie USA i aby awansować musiałaby wygrać różnicą sześciu bramek. Niższe zwycięstwo da Kostaryce awans tylko, jeśli Meksyk wysoko przegra u siebie z Salwadorem.

Ze strefy CONCACAF trzy najlepsze reprezentacje uzyskują bezpośredni awans do MŚ w Katarze, a czwarta w czerwcu rozegra baraż interkontynentalny ze zwycięzcą kwalifikacji w strefie Oceanii.