PlusLiga: Indykpol AZS pewnie wygrał z osłabionym Projektem

Indykpol AZS Olsztyn zajmuje szóste miejsce w tabeli PlusLigi.

Indykpol AZS Olsztyn wygrał z Projektem Warszawa 3:0 w meczu 25. kolejki PlusLigi. Osłabiona brakiem kilku siatkarzy drużyna ze stolicy nie zdołała nawiązać wyrównanej walki z sąsiadem w tabeli.

Drużyna ze stolicy pojechała do Iławy mocno osłabiona, zabrakło Janusza Gałązki, Mateusza Janikowskiego, Dominika Jaglarskiego, Jana Fornala oraz Artura Szalpuka. Trudna sytuacja kadrowa odbiła się na postawie Projektu już w pierwszym secie. Olsztynianie już na początku popisali się serią pięciu wygranych akcji, zwieńczoną asem Mateusza Poręby (5:2). W środkowej części seta przewaga gospodarzy była już znacząca (13:7, 17:10), a budowali ją przede wszystkim poprzez skuteczność w ataku. Pewnie zmierzali po wygraną, a w ostatniej akcji seta goście zepsuli zagrywkę (25:19).

Druga odsłona była nieco bardziej wyrównana, a siatkarze Projektu dłużej dotrzymywali kroku przeciwnikom. Od stanu 14:14 inicjatywę zaczęli jednak przejmować olsztynianie, którzy w końcówce odskoczyli na cztery oczka – po ataku Szymona Jakubiszaka było 21:17. Utrzymali tę przewagę do końca, a wynik tej części meczu na 25:21 ustalił skutecznym uderzeniem ze środka Taylor Averill (25:21).

Dużych emocji nie dostarczyła również trzecia partia. Jej scenariusz przypominał nieco poprzedniego seta. Siatkarze z Warszawy do pewnego momentu toczyli wyrównaną walkę. Jeszcze przy stanie 14:13 mieli punktowy kontakt, później jednak przewagę zaczęli budować gospodarze (16:12, 20:15). W końcówce kontrolowali sytuację. Karol Butryn skutecznym atakiem wywalczył piłkę meczową, a po chwili spotkanie efektownie, bo asem serwisowym, zakończył Averill (25:20).

Skrót meczu Indykpol AZS - Projekt:

Najwięcej punktów: Torey DeFalco (19), Karol Butryn (15), Taylor Averill (10) – Indykpol AZS; Bartosz Kwolek (10) – Projekt. Gospodarze byli skuteczniejsi od rywali w ataku (67%–46%), lepiej punktowali zagrywką (6–2) i pewnie wygrali, choć popełnili więcej błędów własnych. MVP: Jan Firlej.

Indykpol AZS Olsztyn zajmuje szóste miejsce w tabeli (41 punktów, mecze 14–11) i traci punkt do piątej Asseco Resovii. W ostatnim meczu fazy zasadniczej zagra na wyjeździe z Treflem Gdańsk. Projekt Warszawa jest siódmy (35 punktów, mecze 12–13). Ma oczko przewagi nad GKS Katowice i pięć nad Treflem (który ma jeszcze trzy spotkania do rozegrania). Na zakończenie fazy zasadniczej stołeczna ekipa podejmie PSG Stal Nysa.

Indykpol AZS Olsztyn – Projekt Warszawa 3:0 (25:19, 25:21, 25:20)

Indykpol AZS: Robbert Andringa, Mateusz Poręba, Jan Firlej, Torey DeFalco, Taylor Averill, Karol Butryn – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Dawid Siwczyk, Szymon Jakubiszak. Trener: Javier Weber.
Projekt: Dusan Petković, Igor Grobelny, Andrzej Wrona, Angel Trinidad De Haro, Bartosz Kwolek, Piotr Nowakowski – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jakub Kowalczyk, Jay Blankenau, Michał Superlak. Trener: Andrea Anastasi.

Wyniki, terminarz i plan transmisji 25. kolejki PlusLigi:

2022-03-25: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Trefl Gdańsk 2:3 (25:20, 15:25, 25:20, 20:25, 12:15)
2022-03-25: GKS Katowice – PGE Skra Bełchatów 1:3 (25:21, 19:25, 21:25, 19:25)
2022-03-26: Cuprum Lubin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (25:22, 19:25, 22:25, 27:25, 15:11)
2022-03-27: Aluron CMC Warta Zawiercie – Asseco Resovia 1:3 (25:23, 20:25, 23:25, 23:25)
2022-03-27: Cerrad Enea Czarni Radom – Jastrzębski Węgiel 0:3 (20:25, 14:25, 16:25)
2022-03-28: Indykpol AZS Olsztyn – Projekt Warszawa 3:0 (25:19, 25:21, 25:20)
2022-03-28: PSG Stal Nysa – LUK Lublin (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).