MŚ 2022: Ghana i Senegal awansowały do turnieju

Piłkarze Ghany i Senegalu wywalczyli awans do piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Ghana, po remisie w piątek u siebie 0:0, zremisowała na wyjeździe z Nigerią 1:1, natomiast Senegal awansował dopiero po konkursie rzutów karnych, eliminując Egipt.

W senegalskim mieście Diamniadio, gdzie po przeciwnych stronach stanęli klubowi koledzy z Liverpoolu Sadio Mane i Mohamed Salah, do 90. minuty spotkanie miało niemal identyczny przebieg, jak piątkowe starcie w Kairze. W stolicy Egiptu gospodarze wygrali 1:0 po bramce samobójczej w czwartej minucie, w rewanżu... gospodarze wygrywali 1:0 po bramce samobójczej w czwartej minucie.

W Kairze własnego bramkarza pokonał Saliou Ciss, w Senegalu - Hamdi Fathi. Konieczna była zatem dogrywka, która również nie przyniosła rozstrzygnięcia.

W konkursie rzutów karnych nie popisało się pierwszych czterech strzelców - po uderzeniach kapitana gospodarzy, klubowego kolegi Piotra Zielińskiego z Napoli Kalidou Koulibaly'ego, Salaha, Cissa i Zizo wciąż było 0-0. Później jednak Senegal był już bezbłędny, a w barwach Egiptu pomylił się również Mostafa Mohamed. Decydującą "jedenastkę" wykorzystał Mane.

Na początku lutego oba zespoły rywalizowały w finale Pucharu Narodów Afryki i wówczas także Senegal triumfował po rzutach karnych.

"Lwy Terangi" zakwalifikowały się do MŚ po raz trzeci. Wcześniej grały w nich w 2002 i 2018 roku.

W Abudży bramkę dla Ghany zdobył Thomas Partey w 10. minucie, choć jego uderzenie powinien był obronić bramkarz Francis Uzoho, ale popełnił błąd. W 22. wyrównał z rzutu karnego William Troost-Ekong.

Goście awansowali dzięki bramce zdobytej na wyjeździe - FIFA nie przyjęła na razie zasady o równej "wartości" bramek zdobytych u siebie lub na stadionie rywala, stosowanej od tego sezonu w rozgrywkach pod egidą UEFA i wciąż trafienie wyjazdowe liczy się "podwójnie".

Ghana zagra w mundialu po raz czwarty. Uczestniczyła w trzech turniejach z rzędu w latach 2006-14.

Ze strefy afrykańskiej awans wywalczy pięć reprezentacji. Trwają rewanżowe mecze barażowe trzech pozostałych par: Algierii z Kamerunem, Maroka z DR Konga i Tunezji z Mali.

Mundial w Katarze zostanie rozegrany 21 listopada - 18 grudnia.

Wyniki i program rewanżowych meczów fazy play off eliminacji MŚ w Afryce (* - awans):

Nigeria - *Ghana 1:1 (1:1); pierwszy mecz - 0:0
*Senegal - Egipt 1:0 po dogr. (1:0, 1:0), karne: 3-1; 0:1