El. MŚ 2022: Awans Maroka, Tunezji i Kamerunu

Maroko, Tunezja i Kamerun uzupełniły grono piłkarskich drużyn narodowych z Afryki, które wywalczyły awans do piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Wcześniej we wtorek przepustkę na mundial wywalczyły też Senegal i Ghana.

Maroko pokonało u siebie DR Konga 4:1 i pewnie awansowało, choć w piątek, w pierwszym meczu, był remis 1:1 i jeszcze nic nie było przesądzone. Dwie bramki strzelił Azzedine Ounahi, po jednej dołożyli Tarik Tissuoadali i Achraf Hakimi, dla gości trafił Ben Malongo. Zwycięzcy wystąpią w mundialu po raz szósty.

Z powodu urazów boisko musieli opuścić zawodnicy gospodarzy: obrońca Jawad El Yamiq i bramkarz Yassine Bounou ("Bono").

Szósty raz w finałowym turnieju MŚ weźmie udział również Tunezja. We wtorek zremisowała u siebie z Mali 0:0, ale awansowała dzięki wygranej 1:0 w piątek w Bamako.

Dramaturgii nie zabrakło w Algierii, gdzie gospodarze po 90 minutach przegrywali z Kamerunem 0:1. To oznaczało dogrywkę, ponieważ w pierwszym meczu takim samym wynikiem zwyciężyły "Lisy pustyni".

W 118. minucie do wyrównania doprowadził Ahmed Touba i w tym momencie to Algieria miała zapewniony awans. Jednak ostatnie słowo należało do "Nieposkromionych lwów" - w czwartej doliczonej minucie decydującego gola uzyskał Karl Toko-Ekambi. Kamerun zagra w mundialu po raz ósmy.

Wcześniej we wtorek awans ze strefy afrykańskiej zapewniły sobie Ghana i Senegal, które wyeliminowały, odpowiednio, Nigerię i Egipt.

Mundial w Katarze zostanie rozegrany 21 listopada - 18 grudnia.