MŚ 2030: Dwóch kandydatów do organizacji mundialu. Historyczna oferta

Piłka nożna
MŚ 2030: Dwóch kandydatów do organizacji mundialu. Historyczna oferta
fot. PAP
Znamy kandydatów do organizacji piłkarskich MŚ w 2030 roku.

Już za kilka miesięcy czekają nas wielkie emocje związane z piłkarskimi mistrzostwami świata w Katarze. Tymczasem hiszpańska "Marca" opublikowała artykuł, w którym informuje o dwóch kandydatach gotowych do zorganizowania mundialu w 2030 roku. Jedna z ofert składa się z aż czterech państw!

Do FIFA wpłynęły dwie kandydatury i wielce prawdopodobne, że właśnie między nimi rozstrzygną się losy organizacji mundialu za osiem lat. Przypomnijmy, że mistrzostwa świata w 2026 roku odbędą się w trzech krajach - Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Turniej będzie liczył aż 48 zespołów.

 

ZOBACZ TAKŻE: To już niemal pewne! Poznaliśmy gospodarza kolejnej wielkiej piłkarskiej imprezy?

 

Niewykluczone, że cztery lata później mundial będzie liczył aż... czterech gospodarzy! Taka bowiem oferta wpłynęła do światowej federacji piłkarskiej. Mowa o Argentynie, Paragwaju, Urugwaju i Chile. Po mistrzostwach w Katarze - czyli na kontynencie azjatyckim oraz w Kanadzie, USA i Meksyku - czyli na kontynencie północnoamerykańskim, byłby to pierwszy turniej tej rangi w Ameryce Południowej od 2014 roku i mundialu w Brazylii. Nie od dziś wiadomo, że FIFA stara się żonglować gospodarzami pod względem klucza geograficznego, tak aby żaden kontynent nie czuł się pokrzywdzony.

 

Istnieje jednak szansa, że wcześniej niż do Ameryki Południowej, mistrzostwa świata zawitają ponownie do Europy. Drugim kandydatem do organizacji mundialu w 2030 roku są bowiem Hiszpanie i Portugalczycy. "Marca" donosi, że turniej na Półwyspie Iberyjskim byłby przede wszystkim korzystniejszy dla FIFA pod względem finansowym i mógłby liczyć na duże wsparcie ze strony innych federacji europejskich. Z wyścigu o mundial w 2030 roku wycofały się bowiem Wyspy Brytyjskie, które w zamian pragną zorganizować Euro 2028.

 

Ostatni mundial na europejskim kontynencie odbył się w Rosji w 2018 roku.

 

Organizacja turnieju mistrzostw świata w co najmniej dwóch krajach jednocześnie - a nawet trzech lub czterech, to powoli norma, biorąc pod uwagę coraz większą liczbę uczestników.

 

Decyzja o gospodarzu MŚ 2030 ma zapaść na początku 2024 roku.

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie