Liga Europejska: Orlen Wisła Płock w ćwierćfinale!

Piłka ręczna
Adam Morawski

Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock zremisowali we własnej hali z TBV Lemgo Lippe 28:28 (12:13) w rewanżowym spotkaniu 1/8 finału Ligi Europejskiej i wywalczyli awans do ćwierćfinału, gdzie spotkają się ze szwajcarskim Kadetten Schaffhausen. Bohaterem meczu był bramkarz Adam Morawski, którego parady dały drużynie miejsce w gronie ośmiu najlepszych drużyn rozgrywek.

Orlen Wisła w pierwszym spotkaniu pokonała na wyjeździe TBV Lemgo 31:27. W pojedynku rewanżowym trener Xavi Sabate miał do dyspozycji wszystkich swoich piłkarzy, podobnie jak szkoleniowiec gości Florian Kehremann.

Płocczanie wyszli na parkiet mocno zdenerwowani, popełniali jednak błędy, co rywale natychmiast wykorzystywali. Dzięki czterem bramkom z rzędu Bjarki Mar Elissona w 10 minucie Lemgo prowadziło 5:2. Orlen Wisła próbowała odrobić starty z pierwszych minut, ale goście dzielnie się trzymali. Przy stanie 7:9 w 19. min trener Kehermann poprosił o czas.

Po przerwie w grze jeszcze przez pięć minut pogoń Wisły nie przynosiła oczekiwanych efektów, ale od 26. min jej zawodnicy zdobyli trzy bramki i doprowadziii do remisu 11:11. W ostatnim fragmencie przed przerwą rywale rzucili dwa gole, a na 15 sekund przed gwizdkiem różnicę zmniejszył Sergiej Kosorotow.

Druga połowa rozpoczęła się od podwyższenia przewagi gości do dwóch goli, ale po bramkach Zoltana Szity w 34. min ponownie był remis. Rywale cały czas mieli nadzieję, że odrobią straty z pierwszego meczu. W 43. min płocczanie doprowadzili do czwartego remisu (20:20), a dwie minuty później po raz pierwszy w tym spotkaniu wyszli na prowadzenie po golu Michała Daszka. Trener Lemgo poprosił o drugą przerwę w grze.

Kolejne minuty to ostra walka o każdą piłkę, a gościom udało się nawet w 51. min wyjść na prowadzenie 23:22. Wyrównał Lovro Mihic. Przy stanie 23:23 trener Lemgo ponownie poprosił o czas, już ostatni w tym spotkaniu, co przyniosło efekt, bo Bjorki Mar Elisson po raz siódmy wpisał się na listę strzelców.

W kolejnych akcjach goście uzyskiwali jednobramkowe prowadzenie, a Orlen Wisła wyrównywała. W 56. min było 26:26, dzięki znakomitej postawie w bramce Morawskiego.

W końcówce spotkania goście jeszcze próbowali odrobić straty w pierwszego meczu, ale minutę przed końcem już było wiadomo, że to Orlen Wisła awansowała do ćwierćfinału Ligi Europejskiej, gdzie spotka się ze szwajcarskim Kadetten Schaffhausen.

Orlen Wisła Płock - TBV Lemgo Lippe 28:28 (12:13)

Orlen Wisła Płock: Adam Morawski - Michał Daszek 5, Tin Lucin 1, Jan Jurecic 2, David Fernandez 1, Abel Sergio 3, Leon Susnja 1, Zoltan Szita 5, Przemysław Krajewski 1, Mirsad Terzic 1, Lovro Mihic 2, Niko Mindegia 1, Dimitrij Żytnikow 2, Siergiej Kosorotow 3

TBV Lemgo: Peter Johannesson, Finn Zecher - Lukas Hutecek 2, Bjarki Mar Elisson 8, Isaias Guardiola 1, Frederik Simak 1, Jonathan Carlsbogard 1, Bobby Schagen, Kian Schwarzer, Tim Suton 7, Lukas Zerbe 4, Gedeon Guardiola 4, Niko Blaauw