Wimbledon: Organizatorzy rozmawiają z rządem ws. udziału Rosjan i Białorusinów

Tenis
Wimbledon: Organizatorzy rozmawiają z rządem ws. udziału Rosjan i Białorusinów
fot. PAP

The All England Lawn Tennis Club (AELTC), organizator wielkoszlemowego Wimbledonu, prowadzi rozmowy z rządem brytyjskim w sprawie udziału sportowców z Rosji i Białorusi w tegorocznej imprezie. Decyzja zapadnie prawdopodobnie w połowie maja.

Tenisistki i tenisiści z Rosji oraz Białorusi mogą rywalizować w zawodach z cyklu WTA i ATP, ale pod neutralną flagą.

 

ZOBACZ TAKŻE: Władze ATP za zaostrzeniem kar dla tenisistów

 

Ponadto na tamtejsze federacje nałożono zakaz udziału w drużynowych rozgrywkach - o Puchar Billie Jean King (kobiety) i Puchar Davisa (mężczyźni). Rosja w obu prestiżowych zawodach miała bronić tytułów.

 

Sankcje te to efekt zbrojnej inwazji wojsk rosyjskich, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

 

Obecnie rozstrzyga się kwestia udziału reprezentantów tych krajów - od lat bardzo mocnych w tenisie - w wielkoszlemowym Wimbledonie.

 

"Zauważyliśmy wytyczne brytyjskiego rządu dotyczące udziału osób z Rosji i Białorusi w charakterze neutralnym w wydarzeniach sportowych w Wielkiej Brytanii" – poinformował w oświadczeniu AELTC, organizator tego wielkoszlemowego turnieju na kortach trawiastych.

 

"Pozostaje to złożoną i wymagającą kwestią, a my nadal angażujemy się w dyskusję z rządem Wielkiej Brytanii, Lawn Tennis Association (brytyjska federacja - PAP) i międzynarodowymi organami zarządzającymi tenisem. Planujemy ogłosić decyzję w związku z Wimbledonem przed terminem zgłoszeń do turnieju, w połowie maja" - dodano.

 

Brytyjski minister sportu Nigel Huddleston powiedział w ubiegłym miesiącu, że nie czułby się komfortowo z rosyjskim sportowcem machającym rosyjską flagą i wygrywającym Wimbledon.

 

Dodał, że Rosjanin Daniił Miedwiediew (obecny wicelider światowego rankingu - PAP) być może będzie musiał zapewnić, że nie popiera Władimira Putina, jeśli ma rywalizować w imprezie w Londynie.

 

Tegoroczny turniej na kortach Wimbledonu odbędzie się w dniach 27 czerwca - 10 lipca.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie