Koszulka Maradony, w której strzelił Anglii bramkę "ręką Boga" na aukcji

Piłka nożna

Koszulka jednego z najlepszych piłkarzy w historii Argentyńczyka Diego Maradony, w której strzelił "ręką Boga" bramkę Anglii w ćwierćfinale mistrzostw świata w 1986 roku, została wystawiona na aukcję. Firma Sotheby's spodziewa się uzyskać za nią od 4 do 6 mln funtów.

Ćwierćfinałowy mecz Argentyny z Anglią przeszedł do historii futbolu. Wówczas Maradona trafił na 1:0, pokonując bramkarza Petera Shiltona lewą ręką. Jak później komentowano, widział to cały świat, ale nie widzieli sędziowie. Sam Argentyńczyk, mówiąc o tej bramce, wypowiedział słynną frazę: "to była ręka Boga".

 

ZOBACZ TAKŻE: Iga Świątek na meczu NBA! Gwiazdor pod wrażeniem (ZDJĘCIA)

 

Gol na 2:0 to już zupełnie inna historia. Trafienie to było kwintesencją talentu Maradony. Otrzymał on piłkę w okolicach linii środkowej, sztuczką techniczną zmylił dwóch rywali, później na pełnej prędkości mijał kolejnych, w tym bramkarza, i trafił już do pustej siatki. Straty Anglików zmniejszył potem Gary Lineker, ale spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1 dla "Albicelestes".

 

 

Po meczu koszulką z Maradoną wymienił się angielski pomocnik Steve Hodge i do tej pory pozostaje ona w jego posiadaniu. Po śmierci Maradony w listopadzie 2020 roku Hodge zapewniał, że koszulka nie jest na sprzedaż. Teraz zmienił zdanie.

 

Najdrożej do tej pory sprzedaną piłkarską koszulką jest należąca do słynnego Brazylijczyka Pelego z finału mistrzostw świata w 1970 roku. W 2002 roku uzyskano za nią ponad 157 tys. funtów, trzy razy więcej niż się spodziewano.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie