Fortuna 1 Liga: GKS Katowice ukarany za zachowanie swoich kibiców

GKS Katowice został ukarany za zachowanie swoich kibiców

Piłkarze GKS Katowice dwa najbliższe mecze 1.ligi u siebie rozegrają przy pustych trybunach, klub zapłaci 10 tys. zł. kary, a jego kibice przez pół roku nie wyjadą w zorganizowanych grupach na ligowe spotkania – to efekt burd w trakcie środowego meczu z Widzewem Łódź.

Śląski klub został ukarany przez Komisję Dyscyplinarną PZPN.

Zaległy mecz 25. kolejki został w Katowicach przerwany na ponad 20 minut w drugiej połowie. Zgodnie z ustaleniami policji widzowie siedzący w sektorze gospodarzy ostrzeliwali racami sektor gości, wyrywali krzesełka i palili szaliki. Gra została wznowiona, łodzianie strzelili w końcówce drugiego gola i wygrali 2:0.

Według ustaleń policji, w sektorze gospodarzy, gdzie doszło do burd, poza kibicami GKS znajdowali się też szalikowcy z zaprzyjaźnionych klubów - Górnika Zabrze i Banika Ostrawa.

Siedzące tam osoby rozwinęły wielkoformatową flagę, odpalały race, podpaliły szaliki zantagonizowanych z nimi klubów, wyrywały krzesełka, rzucały petardami i racami w stronę ochrony i gości, próbowały przełamać ogrodzenie, aby doprowadzić do konfrontacji z ochroną i z kibicami przyjezdnymi - opisywali policjanci.

Zadymiarze mieli zakryte twarze, niektórzy założyli kombinezony malarskie, aby utrudnić ich identyfikację. Katowicki klub w oświadczeniu kategorycznie potępił wszelkie akty przemocy, w tym ataki fizyczne i niszczenie mienia.

„Działania takie uznajemy za przestępcze i bezwzględnie się od nich odcinamy” – napisano.