Euroliga koszykarek: Fenerbahce z Sopronem w wielkim finale

Koszykarki Fenerbahce awansowały od finału

Koszykarki Fenerbahce zostały drugim finalistą Euroligi i w niedzielnym finale w Stambule zmierzą się z Sopronem Basket. Turczynki pokonały w drugim półfinale ZVVZ USK Praga 83:74, o czym zadecydowała zwycięska czwarta kwarta 24:11, a w niej seria 13:0.

Sopron wygrał sensacyjnie z finalistą z ubiegłego roku Perfumerias Avenida Salamanka 74:69.

Taki skład finału oznacza, że po trofeum sięgnie drużyna, która nigdy nie była mistrzem najlepszych klubowych rozgrywek na Starym Kontynencie. Liderkami Sopronu w meczu Perfumerias były Serbka Jelena Brooks, która miała 27 pkt (m.in. trafiła 7 z 11 rzutów za 2 pkt) i cztery zbiórki oraz środkowa Bernadett Hatar, która uzyskała double-double - 15 pkt i 10 zbiórek.

Turczynki po raz szósty grają w Final Four i trzykrotnie w finale musiały uznać wyższość rywali: UMMC (2013), Galatasaray Stambuł (2014) i Dynamo Kursk (2017). Sopron w turnieju finałowym występuje po raz czwarty z rzędu i w finale był w 2018 r. (musiał wówczas uznać wyższość UMMC Jekaterynburg).

Mistrz Czech długo dyktował warunki zespołowi Fenerbahce. Drużyna z Pragi prowadzona przez Słowaczkę Natalię Hejkovą, pięciokrotną triumfatorkę Euroligi, która została wprowadzona do Galerii Sław FIBA w 2019 r., wygrywała po 20 minutach 45:38, a w połowie trzeciej kwarty 56:46.

Turczynki systematycznie odrabiały straty, punktowały ich liderki Ukrainka Alina Jagupowa i Amerykanka Kayla McBride, lepiej spisywała się zespołowa defensywa.

Kluczowe dla losów meczu było pierwsze pięć minut ostatniej kwarty - wówczas gospodarz Final Four uzyskał 13 punktów z rzędu i prowadził 72:63. Tej straty Czeszki nie zdołały już odrobić, choć ich liderka - Amerykanka Alyssa Thomas była bliska uzyskania triple-double - miała 12 pkt, 14 zbiórek i osiem asyst.

Wyniki półfinałów Euroligi:

Fenerbahce Safiport Stambuł - ZVVZ USK Praga 83:74 (28:23, 10:22, 21:18, 24:11)

Najwięcej punktów: dla Fenerbahce - Alina Jagupowa 24, Amanda Zahui 18, Kayla McBride 15; dla ZVVZ - Teja Oblak 22, Brionna Jones 21, Alyssa Thomas 12.

Sopron Basket - Perfumerias Avenida Salamanka 74:69 (22:13, 25:18, 17:21, 10:17)

Najwięcej punktów: dla Sopronu - Jelena Brooks 27, Bernadett Hatar 15, Gabby Williams 13; dla Perfumerias - Cahleah Cooper 23, Maite Cazorla 9, Katie Samuelson 9;