Bez straty seta! Polskie siatkarki awansowały do finałów ME U–19

Polskie siatkarki zagrają w finałach ME U–19.

Reprezentacja Polski siatkarek U–19 bez kłopotów awansowała do finałów mistrzostw Europy. Oba mecze w turnieju kwalifikacyjnym podopieczne trenera Wiesława Popika wygrały bardzo pewnie – pokonały 3:0 Austrię i 3:0 Albanię

Droga Polek do Skopje, gdzie pod koniec sierpnia zaczną się mistrzostwa Europy U–19, wiodła przez Tiranę. Nasza reprezentacja klasyfikowana jest na trzecim miejscu w rankingu CEV, trafiła więc w kwalifikacjach na słabsze zespoły: Albanię, Austrię i Ukrainę. Ta ostatnia nie dotarła na turniej, dlatego Polska musiała rozegrać tylko dwa spotkania. W pierwszym pewnie pokonała Austrię 3:0, mając kłopoty tylko w drugim secie.

Do rywalizacji z gospodyniami podopieczne trenera Popika przystąpiły bardzo zmobilizowane, pozwalając rywalkom zdobyć tylko po siedem punktów. Dużą rolę odgrywała zagrywka: w premierowej partii cztery asy zaliczyła atakująca Barbara Latos, a w drugiej - taki sam dorobem miała rozgrywająca Aleksandra Walczak, a o jeden mniej przyjmująca Rozalia Moszyńska. Oba sety trwały w sumie niespełna 40 minut.

W trzeciej odsłonie polski szkoleniowiec dał zagrać wszystkim zmienniczkom i być może dlatego gra była trochę bardziej wyrównana. Albanki prowadziły nawet 8:6. W końcówce miała miejsce rzadko spotykana sytuacja. Od wyniku 17:17 Polski zdobyły kolejno osiem punktów i zakończyły mecz. Świetną serię na zagrywce zanotowała Olga Musiał, która bezpośrednio punktu nie zdobyła, ale tak utrudniła przeciwniczkom przyjęcie, że nie były w stanie wyprowadzić skutecznej akcji.

Polska zajęła pierwsze miejsce w turnieju, a o drugie w niedzielę Albania zagra z Austrią.

Polska – Albania 3:0 (25:7, 25:7, 25:17)