Na Stadionie Śląskim biegacze wsparli walkę z depresją w sporcie

Inne
Na Stadionie Śląskim biegacze wsparli walkę z depresją w sporcie
fot. PAP

„Depresja to zjawisko, do którego zawodnicy nie chcą się czasami przyznawać” – powiedział PAP dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej Michał Rynkowski. POLADA zorganizowała zakończoną w sobotę w Chorzowie ogólnopolską akcję wspierania walki z tą chorobą.

Na Stadionie Śląskim, mimo zimna i dokuczliwego deszczu, do „Biegu z czystą przyjemnością” ruszyło ok. 200 uczestników. Podobne imprezy zorganizowano na 10 trasach oraz w biegu wirtualnym w całej Polsce.

 

ZOBACZ TAKŻE: Maratończycy z Kenii najszybsi w Mediolanie

 

Zebrane z opłat startowych pieniądze (ponad 37 tys. złotych) POLADA przekazała Fundacji „Graj z Głową”, zajmującej się depresją w sporcie.

 

„Promując ideę fair play, czystego sportu, chcieliśmy znaleźć wydarzenie nowego rodzaju, wzmocnić przekaz o cel charytatywny. Rok temu w pierwszej edycji skoncentrowaliśmy się na pomocy młodym zawodnikom, którzy mają środków, by leczyć kontuzje. Teraz szukaliśmy nowego wyzwania. Do depresji zawodnicy nie chcą się czasami przyznawać, co powoduje, że wpadają w coraz większe problemy mentalne” – dodał Rynkowski.

 

Zaznaczył, że pomocą psychologiczną zostaną też objęci ukraińscy sportowcy przebywający i trenujący w Polsce.

 

„Współpracujemy z ukraińską agencją od 2017, mocno ją wspieraliśmy w zakresie tworzenia regulacji antydopingowych. Więzi już przed wybuchem wojny w tym kraju były ścisłe, a w obecnej sytuacji postanowiliśmy pomóc. Zaoferowaliśmy, aby Ukraińcy mogli w Polsce kontynuować działalność, korzystając z naszych biur, infrastruktury i know-how” – wyjaśnił dyrektor.

 

Polska akcja odbyła się w partnerstwie ze Światową Agencją Antydopingową, w ramach ogólnoświatowej akcji „Play True Day”. W tym roku, w świetle wydarzeń na Ukrainie inicjatywa ta przebiega pod hasłem „Play True for Peace”. To gest solidarności całej antydopingowej społeczności w kierunku Ukrainy i innych regionów świata, pogrążonych w konfliktach zbrojnych.

 

Do 10-kilometrowych biegów w całej Polsce sprzedano 1029 pakietów startowych, których minimalna cena wynosiła 29,99 złotych.

 

Na medalu dla uczestników znalazł się rysunek otwartych rąk w barwach Ukrainy.

 

Autor: Piotr Girczys (PAP)

pw, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Przetrwaj i wygraj - odcinek 5

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie