Legia Warszawa przegrała z Dynamem Kijów w pierwszym z "Meczów o Pokój!"

Legia Warszawa przegrała z Dynamem Kijów

Piłkarze Legii Warszawa przegrali z Dynamem Kijów 1:3 (0:1) w charytatywnym meczu na stadionie przy Łazienkowskiej. Było to pierwsze spotkanie ukraińskiego zespołu w ramach europejskiego cyklu "Mecz o Pokój!".

Mecz, transmitowany przez telewizje polską i ukraińską, miał uroczystą oprawę. Zawodnicy obu drużyn wyszli na boisko owinięci ukraińskimi flagami. Odśpiewano hymny państwowe, a publiczność minutą ciszy uczciła pamięć ofiar napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Spotkanie toczyło się w przyjacielskiej atmosferze, ale drużyny nie stosowały taryfy ulgowej, grając z dużym zaangażowaniem. W trzeciej minucie Witalij Bujalski zdobył pierwszą bramkę, wykorzystując sytuację sam na sam z Maciejem Kikolskim. Później gościom nie brakowało okazji na podwyższenie wyniku, a gospodarze odpowiedzieli trafieniami w słupek - byłego piłkarza Dynama, Słoweńca Benjamina Verbica oraz w poprzeczkę - Serba Filipa Mladenovica.

Po przerwie Verbic zagrał w barwach Dynama, a w 72. minucie na boisku pojawił się były piłkarz tego klubu, a obecnie Lecha Poznań - Tomasz Kędziora. Wynik był już wtedy rozstrzygnięty. Jedynego gola dla Legii strzelił w 54. minucie Igor Strzałek, ale goście odpowiedzieli dwoma trafieniami Artema Biesiedina.

Po meczu kibice jeszcze przez pewien czas pozostali na trybunach, a piłkarze ich pozdrawiali przy dźwiękach przeboju Johna Lennona "Imagine".

Mecz obejrzało ponad 18 tys. widzów. Zysk ze sprzedaży biletów oraz prowadzonych zbiórek zostanie przekazany Ambasadzie Ukrainy w Warszawie na wsparcie ukraińskich uchodźców wewnętrznych, którzy ze względu na wojnę musieli opuścić swoje domy, a także na pomoc humanitarną dla regionów dotkniętych rosyjską agresją.

Spotkanie z Legią otworzyło serię charytatywnych meczów Dynama z najlepszymi klubami w Europie, które będą się odbywać do czerwca. Głównym celem misji jest zademonstrowanie światu, że Ukraińcy dążą do pokoju i wolności, broniąc własnego państwa w wojnie z rosyjskim agresorem.

W tym okresie Dynamo, oprócz spotkania z Legią, planuje rozegrać mecze m.in. z Borussią Dortmund, Paris Saint-Germain, Barceloną, AC Milan, Benficą Lizbona czy Ajaksem Amsterdam.

Legia Warszawa - Dynamo Kijów 1:3 (0:1).

Bramki: Igor Strzałek 54 - Witalij Bujalski 3, Artem Biesiedin 57, 70