Wielki boks wielkiego Fundory!

Sporty walki
Wielki boks wielkiego Fundory!
Fot. Materiały prasowe, Ryan Hafey / Premier Boxing Champions
Fundora w następnym pojedynku powinien zmierzyć się ze zwycięzcą zapowiadanej na 14 maja walki o trzy pasy mistrza świata: Amerykanina Jermella Charlo (31-1, 18 KO) z Argentyńczykiem Brianem Castano (17-0 12 KO). 

Nie tylko wzrostem: mający 197 centymetrów Sebastian Fundora (19-0, 13 KO) wychodzi na ring patrząc na zwykle dwadzieścia centymetrów mniejszego rywala, ale dopiero od kilkunastu miesięcy traktowany jest jako ktoś więcej niż tylko pięściarski dziw natury. Potrzebował jednak wielkiej walki by przekonać nawet tych najbardziej nieufnych… Udało się podczas świetnego, dramatycznego od początku do końca starcia w Las Vegas z Ericksonem Lubinem (24-2, 17 KO).

Trudno już dziś, na początku 2022 roku rozdawać nagrody za walkę roku, ale za osiem miesięcy na pewno o tej bitwie na wyniszczenie nie zapomnimy.

 

To miała być walka, gdzie szanse oceniano na 50/50, bo z jednej strony Lubin to pięściarz, który w dwóch ostatnich pojedynkach, z trudnymi rywalami (znokautował byłego mistrza WBA i IBF Jeisona Rosario, wygrał pewnie na punkty z Terrelem Gaushą) miał mieć mocniejszy cios i więcej doświadczenia, żeby z Fundorą wygrać. Plany jak to zrobić na pewno się zmieniły, kiedy po ciosie podbródkowym Erickson Lubin leżał na deskach już w drugiej rundzie, ale pewnie nikt wtedy nie przypuszczał, że to nie koniec, a dopiero początek wielkich emocji.

 

Przez następne cztery rundy, żaden z pięściarzy nie przejmował się obroną: na każdy cios Lubina, wyprowadzający prawie 70 (!) ciosów na rundę Fundora odpowiadał dwoma. Kolejny zwrot akcji to siódma, jak się znów okazało, wcale nie przełomowa runda walki. Fundora zdaje się zyskiwać przewagę, trafia coraz częściej nie tylko ciosami podbródkowym ale wydaje się zamęczać ruchliwością rywala.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kubańscy pięściarze szykują się do powrotu na zawodowe ringi

 

I znów dramatyczna zmiana wydarzeń: ostatnie kilkadziesiąt sekund starcia, dochodzą trzy kolejne ciosy na głowę Fundory, który przyklęka i pozwala sędziemu, po raz pierwszy w karierze, na liczenie. "Dostałem mocne uderzenie, wiedziałem, że już nie chce przyjmować. Przyklęknąłem chcąc nabrać oddechu, odpocząć. To było zamierzone” - mówił po walce zaledwie 24-letni Fundora, który jak widać już teraz może się uważać za doświadczonego pięściarza.

 

Dwie następne rundy to  potwierdzenie tego, o czym Lubin i jego trenerzy na pewno wiedzieli, ale musieli się o tym przekonać na własne oczy. Znany z niesamowitej kondycji Fundora bił tak samo mocno, tak samo często jak pierwszych rundach (trafił 233 z 541 zadanych silnych  ciosów) i rozbijał twarz Ericksona tak mocno, że po dziewiątej rundzie trener Lubina, Kevin Cunningham rzucił ręcznik, poddając swojego zawodnika. Brawa dla trenera tym większa, że wynik walki, trzy rundy przed końcem pojedynku, wydawał się sprawą otwartą. Nie tylko wydawał się, ale taka była punktacja sędziów - każdy z nich miał na kartach punktowych prowadzenie Lubina 77-75 i dwukrotnie 76-74!

 

Czy Cunningham miał rację obierając swojemu zawodnikowi szansę zdobycia w następnej walce trzech mistrzowskich pasów i wielomilionowej wypłaty? Miał - to nie  ulega wątpliwości dla każdego, który widział walkę Fundora - Lubin, a przede wszystkim pamięta jak często narożnik pięściarza zapomina o swoim głównym zadaniu - chronić zawodnika, także przed samym sobą.

 

Co dalej z Fundorą? "To była chyba moja najlepsza walka w karierze, pojedynek, który zmieniał się co chwilę. Podbródkowy to zawsze mój szczęśliwy cios, trafia każdego z kim się biję. A że jesteśmy w las Vegas, spróbowałem trochę szczęścia” - mówił Fundora, który w następnym pojedynku powinien zmierzyć się ze zwycięzcą zapowiadanej na 14 maja walki o trzy pasy mistrza świata: Amerykanina Jermella Charlo (31-1, 18 KO) z Argentyńczykiem Brianem Castano (17-0 12 KO). 

Przemysław Garczarczyk/Polsat Sport, korespondencja z USA
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie