PlusLiga: ZAKSA pewnie ograła GKS

ZAKSA - GKS 3:0.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała GKS Katowice 3:0 w pierwszym meczu ćwierćfinału play-off PlusLigi. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw, a spotkanie numer dwa zostanie rozegrane w poniedziałek 18 kwietnia w katowickim Spodku.

Faworyzowani kędzierzynianie efektownie rozpoczęli spotkanie z GKS (6:1). Siatkarze GKS nie poddali się, ruszyli do odrabiania strat i w środkowej części seta złapali punktowy kontakt (11:10). Na krótko jednak, bo gospodarze błyskawicznie odbudowali przewagę (15:11) i utrzymywali ją do końca seta. Zwycięstwo przypieczętował mocnym uderzeniem z lewej strony Aleksander Śliwka (25:21). Kędzierzynianie byli w tej partii skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali blokiem i popełnili mniej błędów od rywali.

Siatkarze ZAKSY udanie rozpoczęli również kolejną odsłonę. Dwie punktowe serie po pięć wygranych akcji (8:2, 13:3) dały im wyraźną zaliczkę. W dalszej części seta siatkarze z Katowic nie mieli wiele do powiedzenia. Gospodarze utrzymywali skuteczność w ataku (w całym secie 78%) i wygrali w dwadzieścia minut. Zamknęli tę część meczu punktowym blokiem (25:12).

W trzeciej partii katowiczanie nie przespali wreszcie początku, uzyskali nawet minimalną zaliczkę (3:4). Siatkarze ZAKSY szybko jednak odskoczyli na kilka punktów (8:5), później popisali się serią czterech wygranych akcji i zrobiło się 14:8. Goście odpowiedzieli dwoma asami serwisowymi Jakuba Jarosza (14:11); nie rezygnowali i walczyli do końca – jeszcze przy stanie 23:21 - gdy kolejnym asem popisał się Jarosz - mieli niewielką stratę. Kędzierzynianie rozegrali jednak końcówkę po swojej myśli i skuteczny atak Śliwki zakończył seta (25:22) i całe spotkanie.

Skrót meczu ZAKSA - GKS:

Najwięcej punktów: Aleksander Śliwka (19), Łukasz Kaczmarek (14), Kamil Semeniuk (10) – ZAKSA; Jakub Jarosz (16), Jakub Szymański (12) – GKS. MVP: Aleksander Śliwka (15/20 = 75% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 2 bloki).

W rywalizacji play-off do dwóch zwycięstw ZAKSA prowadzi 1—0. Drugie spotkanie zostanie rozegrane w poniedziałek 18 kwietnia o godzinie 14.45 w katowickim Spodku.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – GKS Katowice 3:0 (25:21, 25:12, 25:22)

ZAKSA: David Smith, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka – Erik Shoji (libero) oraz Wojciech Żaliński. Trener: Gheorghe Cretu.
GKS: Gonzalo Quiroga, Piotr Hain, Micah Ma'a, Jakub Szymański, Marcin Kania, Jakub Jarosz – Bartosz Mariański (libero) oraz Damian Domagała, Damian Kogut, Jakub Nowosielski, Tomas Rousseaux, Jakub Lewandowski. Trener: Grzegorz Słaby.

Wyniki ćwierćfinałów PlusLigi:

ZAKSA (1) – GKS (8) 1—0

2022-04-13: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – GKS Katowice 3:0 (25:21, 25:12, 25:22)

2022-04-18: GKS Katowice – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (poniedziałek, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport i Polsat Box Go)

Jastrzębski Węgiel (2) – Trefl (7) 0—1

2022-04-13: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 2:3 (28:26, 25:18, 18:25, 21:25, 13:15)
2022-04-16: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport i Polsat Box Go)

Skra (3) – AZS (6) 0—1

2022-04-12: PGE Skra Bełchatów – Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (25:19, 24:26, 26:28, 14:25)
2022-04-15: Indykpol AZS Olsztyn – PGE Skra Bełchatów (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport i Polsat Box Go)

Warta (4) – Resovia (5) 1—0

2022-04-12: Aluron CMC Warta Zawiercie – Asseco Resovia 3:1 (27:25, 24:26, 25:20, 27:25)
2022-04-15: Asseco Resovia Rzeszów – Aluron CMC Warta Zawiercie (piątek, godzina  20:30; transmisja – Polsat Sport i Polsat Box Go).