Hokejowe MŚ kobiet: Porażka Polek z Chinkami, awans rywalek

Polki przegrały z Chinkami 2:7.

Polskie hokeistki przegrały z Chinkami 2:7 (0:6, 2:0, 0:1) w ostatnim meczu rozgrywanych w Katowicach mistrzostw świata Dywizji 1B. Reprezentacja Chin z kompletem zwycięstw wyprzedziła Polskę i awansowała do wyższej dywizji. Do niższej spadła Słowenia.

Wcześniej Polki wygrały z Kazachstanem 3:1, Słowenią 4:0, Koreą Południową 2:1 i – po dogrywce - z Włochami 5:4. Rywalki, mające w składzie dziewięć naturalizowanych Amerykanek i Kanadyjek, wszystkie cztery poprzednie spotkania turnieju zakończyły zwycięstwami w trzech tercjach.

Chinki przyjechały do Katowic w składzie zbudowanym na tegoroczne igrzyska olimpijskie. Od początku zaatakowały, pierwszego gola zdobyły po 38 sekundach, a po ośmiu minutach prowadziły już 4:0. To "ustawiło" mecz. Biało-czerwone, mimo dopingu kibiców z trybun, rzadko zagrażały bramce przeciwniczek.

W drugiej tercji gra się wyrównała. Zespół trenera Zbigniewa Wróbla z większym animuszem ruszył do natarcia i – kiedy rywalki grały w osłabieniu – dwukrotnie pokonały bramkarkę gości. Swoje pierwsze trafienie dla reprezentacji zanotowała Tetiana Onyszczenko. Ukraińska hokeistka Stoczniowca Gdańsk polskie obywatelstwo dostała na początku marca, po ponad 25-letnich staraniach.

Chinki wyprowadziły kilka bardzo groźnych akcji, jednak nie znalazły recepty na pokonanie polskiej bramkarki. Po przerwie Martyna Sass nadal przeżywała prawdziwe oblężenie. Długo zachowywała czyste konto. Skapitulowała, kiedy na ławce kar siedziała Alicja Wcisło. Więcej goli kibice zgromadzeni na trybunach lodowiska "Jantor" nie zobaczyli, a Chinki cieszyły się po końcowej syrenie z awansu do Dywizji 1A.

W roli selekcjonera Polek zadebiutował w tych mistrzostwach Wróbel, który w styczniu zastąpił Słowaka Ivana Bednara.

Poprzedni turniej mistrzowski tej dywizji odbył się w kwietniu 2019 w Pekinie. Tam biało-czerwone przegrały z Holandią 0:2 w meczu decydującym o awansie do wyższej dywizji. Potem na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa.

W światowym rankingu kobieca reprezentacja Polski zajmuje 20. miejsce, Włochy są 16., Chiny – 17., Korea – 18., Kazachstan – 21., Słowenia – 22.

Polska - Chiny 2:7 (0:6, 2:0, 0:1)

Bramki: 0:1 Qiqi Lin(1), 0:2 Qiqi Lin (2), 0:3 Zhixin Liu (6), 0:4 Le Mi (8), 0:5 Xifang Zhang (13), 0:6 Ni Lin (20), 1:6 Tetiana Onyszczenko (26), 2:6 Klaudia Chrapek (31), 2:7 Baiwei Yu (52)