Lechia Gdańsk i Szachtar Donieck zagrały dla Ukrainy

Szachtar Donieck pokonał Lechię Gdańsk 3:2. W tym meczu, rozegranym na Polsat Plus Arena Gdańsk w ramach "Globalnego tournée Szachtara dla pokoju", wynik nie był jednak najważniejszy. Cały dochód z organizacji spotkania zostanie przekazany na pomoc potrzebującym na Ukrainie.

Na prezentację piłkarze Szachtara Donieck wyszli owinięci ukraińskimi flagami, odegrano też hymny obu krajów - ukraiński odśpiewała słynna w tym kraju piosenkarka Olga Poliakowa.

Obie drużyny zagrały w trykotach z napisem "Stop War", natomiast zamiast umieszczonych zwyczajowo na plecach nazwisk, na koszulkach gości pojawiły się nazwy ukraińskich miejscowości zniszczonych podczas działań wojennych - Chersoń, Bucza, Mariupol, Irpień, Czernihów, Mikołajów, Hostomel, Charków, Ochtyrka i Wołnowacha.

Uczczono również pamięć ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę minutą ciszy. Jedną z nich jest mąż Varii Kauch, który zginął 20 marca podczas artyleryjskiego ostrzału Mariupola. Kobieta razem z córkami, 9-letnią Ariną i liczącą niespełna trzy lata Kseniją przeżyły, bo zostały ewakuowane z oblężonego miasta i trafiły do Gdańska - cała trójka pojawiła się na murawie stadionu.

Uczestnicy podkreślali, że wynik w tym meczu był sprawą drugorzędną, aczkolwiek nie zabrakło efektownych akcji i bramek. Zresztą wszystkie gole zostały owacyjnie przyjęte przez widzów.

Prowadzenie ekipie z Doniecka w siódmej minucie gry z rzutu karnego dał Mychajło Mudryk. Kilka minut później do wyrównania doprowadził Bassekou Diabate. Mudryk dołożył drugiego gola w 58. minucie spotkania. Lechia zdobyła bramkę na 2:2 w doliczonym czasie gry. Do siatki trafił Krystian Okoniewski.

Autorem ostatniego trafienia w meczu był Dima Keda. 12-latek uciekł z objętego wojną Mariupola. Chłopiec został wprowadzony na boisko w ostatniej minucie meczu i ustalił rezultat spotkania na 3:2.

Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck 2:3 (1:1)

Bramki: Bassekou Diabate 12, Krystian Okoniewski 90+3 - Mychajło Mudryk 7 (k), 58, Dima Keda 90+5