Zadecyduje trzeci mecz! Jastrzębski Węgiel pewnie wygrał w Gdańsku

Trefl - Jastrzębski Węgiel 0:3.

W drugim meczu ćwierćfinału play-off PlusLigi Trefl Gdańsk przegrał z Jastrzębskim Węglem 0:3. W pierwszym spotkaniu gdańszczanie wygrali 3:2, w tej sytuacji półfinalistę wyłoni trzecie starcie. Zostanie ono rozegrane w środę 20 kwietnia w Jastrzębiu-Zdroju.

Do drugiego starcia ćwierćfinałowego jastrzębianie przystąpili już bez trenera Andrei Gardiniego, który kilka dni wcześniej został odsunięty od prowadzenia pierwszego zespołu. Zastąpił go dotychczasowy trener przygotowania motorycznego i asystent – Nicola Giolito.

Spotkanie lepiej rozpoczęli jastrzębianie (0:3, 4:8). Później odskoczyli nawet na sześć oczek (6:12), ale przez kłopoty ze skończeniem akcji ich przewaga topniała. Gospodarze odrobili straty (16:16), a po asie serwisowym Lukasa Kampy uzyskali przewagę. Losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Punktowy blok dał przyjezdnym piłkę setową (22:24), skutecznie odpowiedział Mateusz Mika, ale błąd gdańszczan w polu zagrywki zakończył tę część meczu (23:25).

Początek drugiej odsłony przebiegał po myśli gospodarzy, którzy uzyskali solidną zaliczkę (8:4, 12:7). Roztrwonili ją jednak w jednym ustawieniu i po punktowej zagrywce Benjamina Toniuttiego było 12:12. W końcówce przewagę uzyskali jastrzębianie, ale wszystko rozstrzygnęły ostatnie akcje. Seta znów zamknął błąd serwisowy gdańszczan (23:25) i to właśnie błędy własne były elementem, który pogrążył gospodarzy w tej partii.

Początek trzeciego seta to wyraźny spadek jakości gry Trefla. Wykorzystali to siatkarze Jastrzębskiego Węgla, którzy przeważali od początku i w dalszej części seta powiększali punktowy dystans. W końcówce różnica wynosiła już dziesięć oczek (10:20). Serwis gospodarzy w siatkę dał jastrzębianom piłkę meczową (13:24), a Stephen Boyer zamknął mecz skutecznym atakiem (14:25).

Skrót meczu Trefl - Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Mateusz Mika (10) – Trefl; Rafał Szymura (13), Tomasz Fornal (12), Jan Hadrava (11) – Jastrzębski Węgiel. Goście skuteczniejsi w ataku (38% – 52%) i bloku (5–11), gospodarze popełnili więcej błędów własnych. MVP: Rafał Szymura (11/16 = 69% skuteczności w ataku + 2 bloki).

Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 0:3 (23:25, 23:25, 14:25)

Trefl: Mariusz Wlazły, Bartłomiej Lipiński, Bartłomiej Mordyl, Lukas Kampa, Mateusz Mika, Dmytro Paszycki – Maciej Olenderek (libero) oraz Moritz Reichert, Patryk Łaba, Kewin Sasak, Łukasz Kozub, Karol Urbanowicz, Jordan Zaleszczyk. Trener: Michał Winiarski.
Jastrzębski Węgiel: Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski, Jan Hadrava, Rafał Szymura – Jakub Popiwczak (libero) oraz Stephen Boyer, Eemi Tervaportti, Jakub Macyra. Trener: Nicola Giolito.

Wyniki ćwierćfinałów PlusLigi:

ZAKSA (1) – GKS (8) 1—0

2022-04-13: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – GKS Katowice 3:0 (25:21, 25:12, 25:22)

2022-04-18: GKS Katowice – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (poniedziałek, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport i Polsat Box Go)

Jastrzębski Węgiel (2) – Trefl (7) 1—1

2022-04-13: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 2:3 (28:26, 25:18, 18:25, 21:25, 13:15)
2022-04-16: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 0:3 (23:25, 23:25, 14:25)

2022-04-20: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk (środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport i Polsat Box Go)

Skra (3) – AZS (6) 1—1

2022-04-12: PGE Skra Bełchatów – Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (25:19, 24:26, 26:28, 14:25)
2022-04-15: Indykpol AZS Olsztyn – PGE Skra Bełchatów 0:3 (21:25, 13:25, 23:25)

2022-04-19: PGE Skra Bełchatów – Indykpol AZS Olsztyn (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport i Polsat Box Go)

Warta (4) – Resovia (5) 2—0

2022-04-12: Aluron CMC Warta Zawiercie – Asseco Resovia 3:1 (27:25, 24:26, 25:20, 27:25)

2022-04-15: Asseco Resovia – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:19, 23:25, 23:25, 22:25).

Awans: Aluron CMC Warta Zawiercie.