Billie Jean King Cup: USA i Kanada z awansem do turnieju finałowego

Tenis
Billie Jean King Cup: USA i Kanada z awansem do turnieju finałowego
fot. PAP

Tenisistki USA i Kanady jako ostatnie z baraży awansowały do finałowego turnieju Pucharu Billie Jean King. Amerykanki pokonały Ukrainki 3:2, a Kanadyjki wygrały z Łotyszkami 4:0. Polki w sobotę w Radomiu wygrały z Rumunkami 4:0.

Po piątkowych meczach Amerykanki prowadziły 2:0, ale rywalki doprowadziły do remisu i o wszystkim decydował debel. Asia Muhammad i Jessica Pegula pokonały Ludmyłę Kiczenok i Dajanę Jastremską 7:6 (7-5), 6:3.

 

Rozgrywane w piątek i sobotę baraże wyłoniły łącznie siedmiu uczestników turnieju finałowego, który zaplanowany jest w dniach 8-13 listopada w nieznanym jeszcze miejscu. Oprócz Polski, USA i Kanady awans wywalczyły także tenisistki Czech, Kazachstanu, Włoch i Hiszpanii.

 

Wcześniej pewne występu w finale były zespoły Szwajcarii, Australii, Belgii oraz Słowacji. Ostatnia drużyna dołączy dzięki "dzikiej karcie" przyznanej przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF).

 

To będzie pierwszy występ Polek w finałowym turnieju Billie Jean King Cup w nowej formule. Przed reorganizacją Fed Cup i zmianą nazwy awansowały do składającej się z ośmiu zespołów Grupy Światowej I. W niej, w lutym 2015, przegrały z Rosją w Krakowie.

 

W listopadzie ubiegłego roku turniej finałowy w Pradze wygrały Rosjanki. Tytułu nie będą jednak bronić, bo z powodu rosyjskiej napaści militarnej na Ukrainę zostały wykluczone z rywalizacji. Z tego samego powodu wykluczona została Białoruś, której władze wspierają agresję.

 

Wyniki meczów barażowych o awans do finału Billie Jean King Cup:

 

Nur-Sułtan: Kazachstan - Niemcy 3:1
Praga: Czechy - W. Brytania 3:2
Radom: Polska - Rumunia 4:0
Alghero: Włochy - Francja 3:1
s'Hertogenbosch: Holandia - Hiszpania 0:4
Asheville: USA - Ukraina 3:2
Vancouver: Kanada - Łotwa 4:0

psl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie