Bartosz Zmarzlik trzeci raz z rzędu wygrał turniej o Złoty Kask

Żużel
Bartosz Zmarzlik wygrał turniej o Złoty Kask.

Bartosz Zmarzlik wygrał w Opolu turniej o Złoty Kask, będący jednocześnie Memoriałem Jerzego Szczakiela. Żużlowiec zespołu Moje Bermudy Stal Gorzów wywalczył to trofeum także w 2020 i 2021 roku. Drugie miejsce zajął w poniedziałek Dominik Kubera (Motor Lublin), zaś trzecie Patryk Dudek (For Nature Solutions Apator Toruń).

Po dwóch seriach startów sześć punktów mieli na swoim koncie Dudek, Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) i Zmarzlik. Dwaj ostatni stanęli na starcie dziewiątego wyścigu. W nim Janowski źle wyszedł spod taśmy (ostatecznie był trzeci), zaś zawodnik gorzowskiej drużyny po raz kolejny zainkasował trzy punkty.

W kolejnym biegu nieoczekiwanie punkty stracił Dudek, który zameldował się na mecie za plecami Bartosza Smektały (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa) i Szymona Woźniaka (Moje Bermudy Stal Gorzów).

W 14. biegu Zmarzlik także nie dał szans rywalom i po czterech startach miał na swoim koncie 12 punktów.

Przed ostatnią serią startów było mało prawdopodobne, że wspomniany zawodnik wypuści zwycięstwo z rąk. Jednak fascynująco zapowiadała się walka o pozostałe miejsce na podium. Wówczas po 10 punktów mieli Dudek i Kubera, zaś dziewięć Smektała.

Ten ostatni dobrze wyszedł ze startu w 18. wyścigu, ale ostatecznie przywiózł tylko jeden punkt. Kolejny wygrał Kubera. W tym momencie było pewne, że stanie na podium, ale nie wiadomo było na którym stopniu. Musiał czekać na to, co zrobią w ostatnim biegu Dudek i Zmarzlik.

W nim upadli, zaraz po starcie, późniejszy triumfator imprezy praz Gleb Czugunow (Betard Sparta Wrocław). Sędzia zarządził powtórkę w tej samej obsadzie. Czwartym zawodnikiem w tej stawce był Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno), który dotknął taśmy przy kolejnej próbie rozegrania tego wyścigu. Gdy żużlowcy po raz kolejny wystartowali (Piotra Pawlickiego zastąpił Krzysztof Kasprzak, ZooLeszcz GKM Grudziądz), najlepszy okazał się Zmarzlik, przed Dudkiem.

Poniedziałkowy turniej był także krajowymi eliminacjami do cyklu Grand Prix 2023 i tegorocznych indywidualnych mistrzostw Europy (Speedway Euro Championship). Do międzynarodowych kwalifikacji do GP awansowało czterech najlepszych zawodników, zaś Zmarzlik, Kubera i Dudek także wywalczyli możliwość jazdy w kwalifikacjach międzynarodowych ME.

Od 2021 r. patronem rywalizacji o Złoty Kask jest pierwszy polski indywidualny mistrz świata na żużlu Jerzy Szczakiel, który zmarł 1 września 2020 roku. Wychowanek Kolejarza Opole po złoty medal sięgnął w 1973 roku w Chorzowie.