Champions Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda wygrał z Anishem Girim w drugiej rundzie w Oslo

Inne
Champions Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda wygrał z Anishem Girim w drugiej rundzie w Oslo
fot. PAP
Jan-Krzysztof Duda.

Jan-Krzysztof Duda wygrał z Holendrem Anishem Girim 4:2 po dogrywce w drugim dniu turnieju online w szachach szybkich Oslo Esports Cup (pula nagród 216 tys. dol.), zaliczanego do cyklu Meltwater Champions Chess Tour. Polak z dorobkiem 2 pkt zajmuje siódme miejsce.

W meczu 15. w rankingu FIDE Dudy z najlepszym szachistą Holandii, ósmym arcymistrzem świata Girim wszystkie cztery partie szachów szybkich (15 minut plus 10 sekund) zakończyły się remisami. Decydowała więc pierwsza w Oslo dogrywka w partiach błyskawicznych (5 plus 3). Arcymistrz z Wieliczki rozpoczął ją od zwycięstwa białymi i zamatował rywala czarnymi, zdobywając pierwsze dwa punkty w meczu i premię w wysokości pięciu tysięcy dolarów.

 

Zobacz także: Jan-Krzysztof Duda przegrał z Magnusem Carlsenem w pierwszej rundzie w Oslo

 

Porażki w drugiej rundzie doznał mistrz świata i lider klasyfikacji generalnej CCT Magnus Carlsen, który wygrał z Dudą w pierwszej rundzie 2,5:0,5. W sobotę Norwega pokonał mieszkający w USA Wietnamczyk Liem Quang Le 2,5:1,5. W pozostałych pojedynkach drugie z rzędu zwycięstwo w trzech partiach odniósł 16-letni reprezentant Indii Rameshbabu Praggnanandhaa, wygrywając z Szachrijarem Mamiedjarowem z Azerbejdżanu 2,5:0,5, a Holender Jorden van Foreest zwyciężył Kanadyjczyka Erika Hansena 2,5:1,5.

 

W klasyfikacji prowadzi Praggnanandhaa - 6 pkt, przed Girim - 4, Carlsenem, Le, Van Foreestem i Mamiedjarowem - po 3 oraz Dudą - 2 i Hansenem - 0.

 

W Oslo arcymistrzowie rywalizują online w jednym miejscu, siedząc przed ekranami komputerów w specjalnym studiu.

 

W niedzielę Duda zmierzy się z Van Foreestem, a w kolejnych dniach z Mamiedjarowem, Le, Praggnanandhaą i Hansenem. Turniej zakończy się w czwartek.

 

Tegoroczna edycja Meltwater Champions Chess Tour, czyli szachowej Ligi Mistrzów, z sumą nagród 1,6 mln dolarów, składa się z dziewięciu imprez. Cały cykl zakończy się 20 listopada i po raz drugi wyłoni najlepszego szachistę sezonu w rywalizacji online.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie