Mistrzowie bliżej finału PlusLigi! Jastrzębski Węgiel wygrał z PGE Skrą

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla zrobili duży krok w stronę finału PlusLigi.

Jastrzębski Węgiel pokonał PGE Skrę Bełchatów 3:0 w pierwszym spotkaniu półfinału play-off PlusLigi. Po pewnie wygranym pierwszym secie, w dwóch kolejnych gospodarze byli lepsi w grze na przewagi. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw, a mecz numer dwa zostanie rozegrany we wtorek 26 kwietnia w Bełchatowie.

Pierwszy set zupełnie bez historii. Jastrzębianie zdominowali rywali, szybko uzyskali znaczącą przewagę (11:6), którą później powiększali. Mieli zdecydowaną przewagę w ataku (skuteczność 61%–31%), lepiej punktowali zagrywką (4–1) oraz blokiem (3–1). Właśnie punktowy blok przypieczętował ich zdecydowane zwycięstwo 25:14.

Gospodarze efektownie rozpoczęli kolejną partię (5:1), tym razem jednak bełchatowianie błyskawicznie odrobili straty (6:6). Wreszcie zaczął się mecz – obie ekipy walczyły punkt za punkt, a zaciętą rywalizację zwieńczyła emocjonująca końcówka. Gospodarze mieli piłkę setową po punktowym bloku (24:23), ale w kolejnej akcji skutecznie zaatakował Dick Kooy i rozpoczęła się gra na przewagi. Zwycięsko wyszli z niej jastrzębianie, a wynik na 30:28 ustalił skutecznym atakiem ze środka Łukasz Wiśniewski.

W trzeciej odsłonie również oglądaliśmy wyrównaną grę obu ekip. Po skutecznym ataku Rafała Szymury gospodarze prowadzili 12:10 i przegrali... sześć kolejnych akcji. Błysnął w polu zagrywki Aleksandar Atanasijević, który popisał się trzema asami i było 12:16. Gospodarze odrobili straty (19:19), ale wówczas bełchatowianie popisali się kolejną serią, tym razem przy zagrywkach Mateusza Bieńka (21:24). Gdy już wydawało się, że goście zdołają przedłużyć to spotkanie, jastrzębianie popisali się efektowną końcówką i odwrócili losy seta. Ostatni punkt meczu przyniósł im as serwisowy Jana Hadravy (26:24).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel – PGE Skra:

Najwięcej punktów: Jan Hadrava (17), Rafał Szymura (15), Jurij Gladyr (12), Tomasz Fornal (10) – Jastrzębski Węgiel; Aleksandar Atanasijevic (16), Mateusz Bieniek (10) – PGE Skra. MVP: Jan Hadrava (12/24 = 50% skuteczności w ataku + 4 asy serwisowe + 1 blok).

Mecz poprzedziła minuta ciszy dla uczczenia ofiar wypadku w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Pniówek w Pawłowicach.

Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów 3:0 (25:14, 30:28, 26:24)

Jastrzębski Węgiel: Łukasz Wiśniewski, Jan Hadrava, Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal – Jakub Popiwczak (libero) oraz Stephen Boyer, Eemi Tervaportti, Trevor Clevenot. Trener: Nicola Giolito.
PGE Skra: Milad Ebadipour, Mateusz Bieniek, Aleksandar Atanasijević, Dick Kooy, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz – Kacper Piechocki (libero) oraz Damian Schulz, Mihajlo Mitić, Mikołaj Sawicki, Robert Täht. Trener: Slobodan Kovač.

Wyniki półfinałów PlusLigi 2022:

ZAKSA (1) – Warta (4) 0—1

2022-04-23: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:22, 17:25, 22:25, 23:25)
2022-04-26: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-04-30: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie (ewentualnie)

Jastrzębski Węgiel (2) – Skra (3) 1—0

2022-04-23: Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów 3:0 (25:14, 30:28, 26:24)
2022-04-26: PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel (wtorek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)

2022-04-30: Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów (ewentualnie).