WTA w Stuttgarcie: Iga Świątek po ciężkim boju w finale!

Iga Świątek

Najwyżej rozstawiona w tenisowym turnieju WTA w Stuttgarcie Iga Świątek pokonała Rosjankę Ludmiłę Samsonową 6:7 (4-7), 6:4, 7:5 i awansowała do finału. O czwarty w tym roku i siódmy w karierze tytuł zagra w niedzielę z Białorusinką Aryną Sabalenką.

• Iga Świątek pokonała Ludmiłę Samsonową w półfinale turnieju w Stuttgarcie.
  • Było to jej 22. zwycięstwo z rzędu.
  • Finał turnieju zostanie rozegrany w niedzielę.

Prowadząca w światowym rankingu 20-letnia Polka odniosła 22. z rzędu zwycięstwo, w tym 20. w turniejach WTA. Przyszło jej ono jednak po długiej, ponadtrzygodzinnej walce. Przegrała pierwszego seta, co zakończyło serię 28 wygranych.

23-latka z Oleniegorska na Półwyspie Kolskim, zajmująca 31. miejsce w światowym rankingu, okazała się bardzo wymagającą rywalką. W poprzednim sezonie na trawie w Berlinie wywalczyła jedyny tytuł w zawodach WTA. Także na tej nawierzchni, przed rokiem w Wimbledonie, osiągnęła najlepszy rezultat - 1/8 finału - w turnieju wielkoszlemowym.

Tenisistka z Raszyna świetnie zaczęła mecz, obejmując po 12 minutach prowadzenie 3:0. W siódmym gemie nie utrzymała jednak własnego serwisu i rywalka szybko wyrównała. W tie-breaku Rosjanka wygrała pierwszą piłkę po podaniu Polki i tej przewagi już nie wypuściła z rąk. Pierwszy set trwał 71 minut.

Druga partia była o 16 minut krótsza. Decydujący okazał się dziewiąty gem, w którym Świątek przełamała serwis Samsonowej, a po chwili przy swoim podaniu wygrała wszystkie cztery piłki i całego seta 6:4.

W trzecim secie zawodniczki były mniej precyzyjne przy własnym serwisie, czego efektem były przełamania w trzech pierwszych gemach. Później Polka przegrała jeszcze jedno własne podanie. Przy stanie 5:5 Świątek wykorzystała pierwszą szansę na breaka w 11. gemie, a w następnym nie pozostawiła przeciwniczce nadziei, wygrywając gema do 15 i cały mecz.

Wcześniej w Stuttgarcie Świątek pokonała reprezentantkę Niemiec Evę Lys 6:1, 6:1 oraz triumfatorkę ubiegłorocznego US Open, Brytyjkę Emmę Raducanu 6:4, 6:4.

Triumfatorka turnieju w Stuttgarcie może liczyć na 470 punktów do klasyfikacji WTA, prawie 94 tys. euro premii oraz... samochód Porsche Taycan GTS Sport Turismo o wartości ponad pół miliona złotych.