Sensacyjna porażka ZAKSY! Jurajscy Rycerze o krok od finału PlusLigi

W pierwszym meczu półfinału play-off PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z Aluron CMC Wartą Zawiercie 1:3. Kędzierzynianie zagrali poniżej swych możliwości, co bezwzględnie wykorzystali przeciwnicy, którzy niespodziewanie wygrali na wyjeździe i przybliżyli się do finału. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw, a spotkanie numer dwa zostanie rozegrane we wtorek 26 kwietnia w Zawierciu.

Premierowa odsłona nie przyniosła wielkiej gry. Obie drużyny rozpoczęły to spotkanie nerwowo, zwłaszcza zawiercianie, którzy popełniali sporo błędów (aż jedenaście w całym secie). Kędzierzynianie szybko zaczęli forsować swoją grę i uzyskali przewagę (10:6, 17:13). Seria trzech wygranych akcji (atak Kamila Semeniuka i dwa punktowe bloki) pozwoliły gospodarzom odskoczyć na pięć oczek (20:15). Nadzieję w serca przyjezdnych wlała jeszcze seria dobrych zagrywek Mateusza Malinowskiego (22:20), ale ZAKSA zdołała utrzymać przewagę. Seta zakończył skuteczny atak Davida Smitha (25:22).

Jurajscy Rycerze udanie rozpoczęli drugą partię (0:3). Gospodarze szybko odrobili straty (4:4), ale zawiercianie odpowiedzieli punktową serią i odbudowali przewagę (6:10). Siatkarze ZAKSY słabiej przyjmowali, mieli też kłopoty ze skończeniem ataków. Wykorzystali to goście, którzy byli w tym secie wyraźnie skuteczniejsi (30%–63%) i dominowali w dalszej części seta (7:12, 11:18). Pewnie zmierzali po wygraną, którą przypieczętował skutecznym atakiem Dawid Konarski (17:25).

Trzeciego seta rozpoczął od dwóch asów serwisowych Smith (2:0), później ZAKSA prowadziła 5:2, by przegrać... pięć kolejnych akcji (5:7). Kędzierzynianie znów nie mogli złapać właściwego rytmu, goście przeciwnie – rozkręcali się z akcji na akcję i zaczęli nadawać ton wydarzeniom na parkiecie. Asami serwisowymi punkty dołożyli Facundo Conte (10:14) i Konarski (15:20). W końcówce ZAKSA zerwała się do odrabiania strat, ale goście utrzymali przewagę. Brakujący punkt przyniosła im zepsuta zagrywka rywali (22:25).

W kolejnej partii przyjezdni nie zwalniali tempa, szybko uzyskali wyraźną przewagę (4:8). Gra kędzierzynian zupełnie się posypała, mieli problemy z przyjęciem, nie kończyli akcji; symbolem słabszego dnia ZAKSY była koszulka rozdarta przez Łukasza Kaczmarka podczas zmiany (9:15). W końcówce ZAKSA jeszcze zerwała się do walki i zmniejszyła straty (18:21). Później złapała punktowy kontakt po ataku Semeniuka, a w kolejnej akcji efektownym blokiem popisał się Bartłomiej Kluth i było 23:23! Zepsuta zagrywka gospodarzy i punktowy blok przyjezdnych w kolejnej akcji rozstrzygnęły jednak to starcie na korzyść Aluron CMC Warty Zawiercie (23:25).

Skrót meczu ZAKSA - Aluron:

Najwięcej punktów: Norbert Huber (13), Łukasz Kaczmarek (11), Kamil Semeniuk (11) – ZAKSA; Facundo Conte (23), Uros Kovacević (18), Dawid Konarski (13) – Warta. MVP: Facundo Conte (20/38 = 53% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 2 bloki).

ZAKSA: David Smith, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Tomasz Kalembka, Krzysztof Rejno. Trener: Gheorghe Cretu.
Warta: Miłosz Zniszczoł, Dawid Konarski, Facundo Conte, Patryk Niemiec, Miguel Tavares Rodrigues, Uros Kovacević – Michał Żurek (libero) oraz Mateusz Malinowski. Trener: Igor Kolaković.

Wyniki półfinałów PlusLigi 2022:

ZAKSA (1) – Warta (4) 0—1

2022-04-23: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:22, 17:25, 22:25, 23:25)
2022-04-26: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-04-30: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie (ewentualnie)

Jastrzębski Węgiel (2) – Skra (3) 0—0

2022-04-23: Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-04-26: PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel (wtorek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-04-30: Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów (ewentualnie).