Teemu Selanne chce przejąć od rosyjskich oligarchów halę hokejową w Helsinkach

Zimowe
Teemu Selanne chce przejąć od rosyjskich oligarchów halę hokejową w Helsinkach
fot. PAP
Legendarny fiński hokeista Teemu Selanne chce przejąć halę sportowo-rozrywkową w Helsinkach.

Legendarny fiński hokeista Teemu Selanne chce przejąć halę sportowo-rozrywkową w Helsinkach, lecz nie może na razie jej odkupić od właścicieli, którymi są dwaj rosyjscy oligarchowie objęci sankcjami Unii Europejskiej i USA.

Selanne zebrał grupę fińskich inwestorów i planuje jak najszybsze odkupienie hali Hartwall Arena, zbudowanej na mistrzostwa świata w 1997 roku. Pierwszym wydarzeniem na tym obiekcie był koncert Beach Boys.

 

"Na razie nie jest to możliwe ponieważ UE i USA zakazują robienia interesów z osobami objętymi sankcjami, lecz pracujemy nad rozwiązniem tego problemu. Gdyby sytuacja się zmieniła, jesteśmy gotowi zareagować natychmiast" - powiedział hokeista dziennikowi "Huvfudstadbladid".

 

ZOBACZ TAKŻE: Liga NHL: Przegrana z Toronto i kontuzja Owieczkina

 

"Czas otworzyć oczy i skończyć te gierki z Rosjanami i to raz na zawsze" - dodał.

 

Halę używa zespół Jokerit, który z powodu inwazji Rosji na Ukrainę wycofał się z ligi KHL, w której grał od sezonu 2014/2015 i od przyszłego sezonu będzie grał w lidze fińskiej.

 

Obiekt miał być jedną z dwóch aren hokejowych mistrzostw świata, które odbędą się w dniach 13-29 maja w Helsinkach i Tampere. Wcześniej był areną MŚ w 1997, 2003, 2012 i 2013. W lutym wycofał się główny sponsor, browar Hartwall i obiekt nazywa się obecnie Helsinki Areena.

 

Fińska federacja hokeja na lodzie zdecydowała, że w tej hali, o pojemności 13,5 tysiąca widzów, z uwagi na ich rosyjskich właścicieli nie będą rozgrywane mecze MŚ i zostaną przeniesione do drugiego obiektu w stolicy Finlandii - Helsingin Jaeaehalli z miejscami dla 8,2 tysiąca kibiców.

 

W tej hali mecze grupowe rozegrają Kanada, Niemcy, Szwajcaria, Słowacja, Dania, Włochy i Kazachstan.

 

Druga grupa Finlandia, Szwecja, USA, Czechy, Łotwa, Norwegia i Wielka Brytania rozegrają swoje mecze grupowe w Tampere, w oddanej do użytku w grudniu hali Nokia Arena o pojemności 13,5 tysiąca kibiców. Tam też rozegrana zostanie też faza finałowa.

 

Pochodzący z Helsinek Selanne rozpoczynał karierę w Jokerit. W NHL grał w San Jose Sharks, Colorado Avalanche, Winnipegs Jets i Annaheim Ducks.

 

51-letni dzisiaj Fin rozegrał w NHL 1341 meczów, strzelił 663 bramki i odnotował 743 asysty. Z reprezentacją Finlandii wystąpił na sześciu olimpiadach zdobywając cztery medale - srebrny i trzy brązowe i dwa mistrzostw świata - srebrny i brązowy. Siedem razy był laureatem nagrody dla najlepszego fińskiego hokeisty.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie