Wimbledon: Novak Djokovic będzie mógł grać i bronić tytułu

Tenis
Wimbledon: Novak Djokovic będzie mógł grać i bronić tytułu
fot. PAP
Novak Djoković

Novak Djokovic będzie mógł bronić tytułu na Wimbledonie, mimo że nie został zaszczepiony przeciwko Covid-19. Szczepienie, aby wjechać do Wielkiej Brytanii, nie jest wymagane - powiedziała dyrektor All England Club, organizatora tego wielkoszlemowego turnieju tenisowego Sally Bolton.

Podczas corocznej wiosennej odprawy przed Wimbledonem, który rozpoczyna się 27 czerwca, Bolton potwierdziła, że chociaż organizatorzy oczywiście zachęcają uczestników do zaszczepienia, to w tym roku nie będzie to warunkiem wzięcia udziału w imprezie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Novak Djokovic o wykluczeniu rosyjskich i białoruskich tenisistów. "To szaleństwo"

 

34-letni Serb, który zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu, nie wystąpił w styczniowym Australian Open. Miejscowe władze, po 11-dniowej batalii w sądzie, deportowały go z kraju, ponieważ nie był zaszczepiony przeciwko koronawirusowi. Djokovic już dwukrotnie, w 2020 i rok później, zachorował na Covid-19.

 

Nr 1 rankingu ATP musiał także opuścić turnieje w Indian Wells i Miami, ponieważ nie mógł podróżować do Stanów Zjednoczonych jako cudzoziemiec, który jest nieszczepiony.

 

Amerykańskie Stowarzyszenie Tenisowe oświadczyło, że będzie przestrzegać wszelkich obowiązujących przepisów rządowych dotyczących statusu szczepień przeciwko Covid-19, gdy US Open rozpocznie się pod koniec sierpnia.

 

Djokovic jest posiadaczem 20 tytułów w turniejach singlowych Wielkiego Szlema. Identyczny dorobek ma Szwajcar Roger Federer. Obaj ustępują prowadzącemu w tym zestawieniu Rafaelowi Nadalowi. Hiszpan 21. tytuł zdobył w tegorocznym Australian Open.

 

Serb może się szczycić sześcioma trofeami wywalczonymi na trawiastych kortach Wimbledonu, w tym zwycięstwami w trzech ostatnich edycjach – w 2018, 2019 i 2021 roku. Turniej w 2020 roku nie odbył się z powodu pandemii.

 

Po tym, co wydarzyło się w Australii, Djokovic oświadczył, że byłby skłonny odstąpić od rywalizacji w innych turniejach Wielkiego Szlema, gdyby zaszczepienie się było konieczne.

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem z tej serii jest French Open, który rozpoczyna się 22 maja. Dyrektor turnieju Amelie Mauresmo powiedziała w zeszłym miesiącu, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby Djokovic bronił w Paryżu tytułu z 2021 roku.

 

Organizatorzy rozpoczynającego się 2 maja Italian Open również potwierdzili, że Djokovic może bez problemów zagrać w Rzymie.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie