Euroliga koszykarzy: Obrońca tytułu Anadolu Efes w najlepszej czwórce

Koszykarze Anadolu Efes Stambuł wygrali z AX Armani Mediolan.

Obrońca tytułu Anadolu Efes Stambuł pokonał w czwartym meczu AX Armani Mediolan 75:70, wygrał rywalizację ćwierćfinałową 3-1 i jako drugi zespół zapewnił sobie awans do turnieju Final Four w Belgradzie (19-21 maja). Jego bohaterem był Serb Vasilije Micic, MVP finału z 2021 roku.

Micic uzyskał 20 punkty, w tym dwa doprowadzające do remisu 68:68 na 3 minuty i 18 s przed końcem czwartej kwarty oraz dwa ostatnie w spotkaniu - z rzutów wolnych na osiem sekund przed końcową syreną, pieczętujące sukces gospodarzy. Miał także pięć zbiórek i cztery asysty.

Najskuteczniejszym zawodnikiem Anadolu był 32-letni Tibor Pleiss - 25 pkt i sześć zbiórek. Niemiecki środkowy był niemal bezbłędny - trafił 5 z 6 rzutów za dwa punkty, wszystkie trzy zza linii 6,75 m i nie pomylił się przy żadnym z sześciu wolnych.

W zespole z Mediolanu, prowadzonym przez słynnego trenera Ettore Messinę, najlepszy był Luigi Datome - 21 pkt. Włosi w ostatnich pięciu minutach zdołali jednak zdobyć tylko dwa punkty. Armani zajął w sezonie zasadniczym trzecią lokatę, a klub ze stolicy Turcji był szósty.

Anadolu zmierzy się w półfinale z lepszym z pary Olympiakos Pireus - AS Monaco (2-1).

Jako pierwszy awans do Final Four wywalczył Real Madryt, który pokonał 3-0 Maccabi Tel Awiw. Real z 10 triumfami w rozgrywkach to najbardziej utytułowana drużyna Euroligi. W Final Four ostatni raz wystąpił w 2019 roku, a poprzedni tytuł zdobył w 2018. W półfinale zagra ze zwycięzcą z pary FC Barcelona - Bayern Monachium (2-1).