Najlepsi pływacy rywalizują w Polish Open. Sto lat Polskiego Związku Pływackiego!

Inne
Najlepsi pływacy rywalizują w Polish Open. Sto lat Polskiego Związku Pływackiego!
fot. materiały prasowe
Najlepsi pływacy rywalizują w Polish Open. Sto lat Polskiego Związku Pływackiego!

Polski Związek Pływacki skończył w sobotę sto lat! Z tej okazji, dokładnie w setną rocznicę założenia, w Łodzi rozpoczęły się międzynarodowe zawody Polish Open. Pierwszego dnia minimum na pływackie mistrzostwa Europy seniorów, które odbędą się w Rzymie, uzyskały na dystansie 1500 metrów stylem dowolnym Paulina Piechota (UKS 190 Łódź) i Klaudia Tarasiewicz (MKP Szczecin).

– 30 kwietnia to bardzo ważna data dla polskiego pływania, bo właśnie tego dnia sto lat temu Tadeusz Semadeni podpisał dokumenty i zapoczątkował działanie Polskiego Związku Pływackiego. Cieszę się, że w dniu stulecia możemy rozpocząć zawody Polish Open. To dla nas wyjątkowa impreza, kwalifikacyjna do najważniejszych imprez pływackich w tym roku. Te sto lat za nami to bardzo dobre sto lat polskiego pływania. Ale oczywiście przed nami bardzo wiele nowych wyzwań – mówi Otylia Jędrzejczak, najwybitniejsza zawodniczka w historii polskiego pływania, a dziś prezes Polskiego Związku Pływackiego.

Zobacz także: Australijski Komitet Olimpijski wspiera ukraińskich sportowców


Piechota była zadowolona z osiągniętego rezultatu, choć przyznała, że przygotowywała się na lepszy czas. Do rekordu Polski młodzieżowców zabrakło jej tylko dziewiętnaście setnych sekundy.

 

– Zrobiłam to, co miałam zrobić, przede mną jeszcze mistrzostwa Polski i uniwersjada, więc tam będę starała się popłynąć jeszcze lepiej. Jest zrobiona życiówka, jest zrobione minimum, ale przygotowałam się na lepszy czas – mówiła. Na łódzkiej pływalni wystartuje jeszcze na dystansach 400 i 800 metrów stylem dowolnym.


Pierwszego dnia zawodów rywalizowali również panowie na dystansie 800 metrów stylem dowolnym. Najlepszy był Krzysztof Chmielewski (IUKS MUSZELKA Warszawa), ale do minimum na mistrzostwa Europy zabrakło mu dwóch sekund.


Prezes związku przyznała, że jest zadowolona ze startów polskich pływaków pierwszego dnia Polish Open. – Mamy dwie kwalifikacje na mistrzostwa Europy w Rzymie, a to bardzo wartościowe wyniki i rekordy życiowe. Bardzo dobrze rozpoczynamy Polish Open, a przypomnę, że to ostatnia impreza kwalifikacyjna do mistrzostw świata. 3 maja będziemy mieli więc sporo informacji na temat naszych zawodników, którzy pojadą do Budapesztu – dodała Otylia Jędrzejczak.


Wśród uczestników Polish Open – sponsorem zawodów jest PZU S.A. – są gwiazdy polskiego pływania, na czele z mistrzem świata i Europy na 200 m stylem grzbietowym, Radosławem Kawęckim. Pływacy w Łodzi walczą nie tylko o kwalifikacje do najważniejszych imprez, ale również o wysokie nagrody finansowe. Dla najlepszych PZP przygotował pulę nagród o łącznej wartości ponad 10 tysięcy euro. Organizację imprezy wspierają także sponsorzy PZP, m.in. Arena i MCC Medale.


Pływacy w Łodzi rywalizować będą jeszcze w niedzielę, poniedziałek i wtorek. Sesje eliminacyjne każdego dnia rozpoczynać się będą o godz. 9, a finałowe – w niedzielę o godz. 17, w poniedziałek o godz. 15.45 i we wtorek o 17.15.


Kobiety


1500 metrów dowolnym
1. Paulina Piechota (UKS 190 Łódź) 16:36.02
2. Klaudia Tarasiewicz (MKP Szczecin) 16:47.26
3. Natalia Piekarska (UKS 190 Łódź) 17:12.35


Mężczyźni


800 metrów dowolnym
1. Krzysztof Chmielewski (IUKS MUSZELKA Warszawa) 7:59.85
2. Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa) 8:08.90
3. Mikołaj Filipiak (UKS ŻABIANKA Gdańsk) 8:12.82

Informacja Prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie