Poznań Półmaraton: Druga na mecie Lydia Simiyu na dopingu

Uczestniczka poznańskiego półmaratonu została zdyskwalifikowana po wykryciu w jej organizmie niedozwolonych środków.

Druga zawodniczka poznańskiego półmaratonu Kenijka Lydia Simiyu została zdyskwalifikowana po wykryciu w jej organizmie niedozwolonych środków. W tej sytuacji zmieniła się kolejność na mecie, na czwarte miejsce awansowała najlepsza z Polek - Izabela Paszkiewicz.

W zawodach rozegranych 3 kwietnia triumfowała reprezentantka Ugandy Marcyline Chelangat czasem 1:09.24, a druga Simiyu straciła do niej niespełna minutę. Jak poinformowali organizatorzy półmaratonu, wyniki próbki "A" stwierdziły w organizmie Kenijki obecność środków dopingowych zabronionych zgodnie z obowiązującą "Listą Zabronioną WADA". Zawodniczka zrezygnowała z prawa do badania próbki "B", a to oznacza, że decyzja o dyskwalifikacji biegaczki jest nieodwołalna.

Po zmianie klasyfikacji końcowej, na drugie miejsce awansowała Tegegn Addisalem (Etiopia), a na trzecie - Lilian Lelei z Kenii. Najlepsza z Polek - Paszkiewicz przesunęła się z piątej na czwartą pozycję.

To nie pierwszy przypadek stwierdzenia dopingu w poznańskiej imprezie. Kenijka Tabitha Gichia, która w październiku ubiegłego roku wygrała poprzednią edycję półmaratonu, także stosowała niedozwolone środki i została zdyskwalifikowana. Skorzystała z tego Karolina Nadolska, która po zmianie klasyfikacji, została zwyciężczynią zawodów.

W tegorocznej rywalizacji wśród mężczyzn triumfował Sikiyas Abate z Etiopii. Czternastą edycję Poznań Półmaratonu ukończyło 6002 biegaczy.