MP w szachach: rekordowa pula nagród w Kruszwicy

Inne
MP w szachach: rekordowa pula nagród w Kruszwicy
fot. PAP
W niedzielę w Kruszwicy rozpoczynają się mistrzostwa Polski w szachach

W niedzielę w Kruszwicy rozpoczynają się mistrzostwa Polski w szachach. W turnieju pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, z najwyższą w historii pulą nagród 350 tys. złotych, mężczyźni będą rywalizować systemem pucharowym, a kobiety - kołowym.

Tytułów bronią Radosław Wojtaszek i Klaudia Kulon. Do zwycięzców trafi po 60 tysięcy złotych.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jan-Krzysztof Duda: Jedynka przy nazwisku wygląda dobrze

 

Z krajowej czołówki nie wystartuje w Bydgoszczy najlepszy polski arcymistrz Jan-Krzysztof Duda. Złoty medalista z 2018 roku, zwycięzca niedawnego turnieju online Oslo Esports Cup z cyklu Champions Chess Tour, przygotowuje się do turnieju kandydatów w Madrycie (17 czerwca - 4 lipca), a wcześniej wraz z Wojtaszkiem wystartuje w dniach 18-23 maja w Muzeum Polin w Warszawie w silnie obsadzonym turnieju szachów szybkich i błyskawicznych Grand Chess Tour z udziałem m.in. szachistów z czołowej dziesiątki rankingu FIDE.

 

W Kruszwicy najwyższy numer startowy ma drugi w krajowym rankingu, broniący tytułu Radosław Wojtaszek, uczestnik 12 finałów, czterokrotny złoty medalista MP (2005, 2014, 2016, 2021). W stawce nie brakuje innych mistrzów, aktualnych i byłych reprezentantów kraju, którzy staną przed okazją powiększenia medalowego dorobku.

 

Tak jak Wojtaszek o piąty tytuł będzie walczył Mateusz Bartel (poprzednie 2006, 2010-12). Wystąpią także dwukrotni złoci medaliści Bartosz Soćko (2008, 2013), który w finale wystartuje już po raz 25., i Kacper Piorun (2017, 2020), a także mistrz z 2015 roku Grzegorz Gajewski.

 

- Mam tyle samo tytułów co Radek Wojtaszek, ale to on jest faworytem mistrzostw. Groźny powinien być także ubiegłoroczny finalista, solidny Wojciech Moranda, który potraktował jak najpoważniej przygotowania do turnieju, analizując grę każdego z potencjalnych 15 rywali - powiedział arcymistrz Mateusz Bartel.

 

16 uczestników 79. LOTTO Indywidualnych Mistrzostw Polski, wśród których jest 11 arcymistrzów, zostanie skojarzonych w pary według rankingu. W turnieju rozgrywane będą dwudniowe mecze. Każdy składa się z dwóch partii tempem 90 minut na 40 posunięć plus 30 minut na jej dokończenie, z dodawaniem 30 sekund na każde posunięcie od początku partii. W przypadku remisu w meczu 1-1, tego samego dnia zostaną przeprowadzone dogrywki: dwie partie tempem 15 minut plus 3 sekundy na każdy ruch; przy kolejnym remisie – dwie partie tempem 5 minut plus 3 sekundy; w przypadku dalszego remisu – jedna partia, tzw. armagedon.

 

Nowością w porównaniu z poprzednimi pucharowymi edycjami jest wprowadzenie tzw. repesaży. Oznacza to, że przegrywający w 1/8 finału nie odpada automatycznie z turnieju, ale rozgrywa mecze do drugiej przegranej. Taki zawodnik, w przypadku kolejnych sukcesów, może sięgnąć nawet po brązowy medal.

 

W stawce 10 uczestniczek 74. PGNiG Termika Indywidualnych mistrzostwach Polski kobiet najwyższy ranking ma Jolanta Zawadzka, która w 20 występach w krajowym czempionacie zdobyła dotychczas 13 medali (4-5-4). Jeszcze bardziej okazałym dorobkiem legitymuje się Monika Soćko, jedyna w kraju zawodniczka z tytułem męskiego arcymistrza. W przypadku zdobycia mistrzostwa 44-letnia szachistka z podwarszawskiego Zalesia awansuje na pierwsze miejsce w historycznej klasyfikacji medalowej MP. Wyprzedzi legendarną Krystynę Hołuj-Radzikowską, która ma w dorobku dziewięć złotych, dwa srebrne i sześć brązowych. Bilans Soćko, która od 1992 roku grała w 26 finałach MP, to obecnie 8-6-4.

 

Zarówno Soćko, jak i Zawadzka, nie stanęły na podium ubiegłorocznych mistrzostw kraju w Bydgoszczy i zapewne będą chciały powetować sobie tamto niepowodzenie. Ich najgroźniejszymi rywalkami będą Karina Cyfka i Klaudia Kulon - triumfatorki dwóch ostatnich edycji oraz młode szachistki, na czele z 22-letnią Oliwią Kiołbasą, brązową medalistką ubiegłorocznych mistrzostw Europy.

 

W puli MP jest 350 tysięcy złotych. Medaliści i medalistki otrzymają po 60, 40 i 20 tys. złotych.

 

Miejscem rywalizacji będzie Zajazd u Piasta Kołodzieja w Kruszwicy, gdzie zostaną zakwaterowani wszyscy uczestnicy. Pierwsza runda zostanie rozegrana w poniedziałek, a ostatnia - 16 maja (mężczyźni) i 17 maja (kobiety). Początek każdego dnia o godz. 14, ewentualne dogrywki o 20.

fdz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie