Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police wywalczyły złoty medal mistrzostw Polski!

Grupa Azoty Chemik Police – mistrz Polski siatkarek 2022.

Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police pokonały Developres Bella Dolina Rzeszów 3:2 w trzecim meczu finału Tauron Ligi. Rzeszowianki wygrały dwa pierwsze sety, ale gospodynie zdołały odwrócić losy meczu. W rywalizacji do trzech zwycięstw Chemik wygrał 3—0 i wywalczył złoty medal mistrzostw Polski.

Trzecie spotkanie finału rozpoczęła asem serwisowym Martyna Czyrniańska, ale szybko do głosu doszły rzeszowianki (4:9). Grały skutecznie w ataku, a w środkowej części seta utrzymywały wyraźną przewagę. W końcówce kontrolowały sytuację, punktowy blok dał im piłkę setową (16:24). Rywalki obroniły się w trzech akcjach, ale zepsutą zagrywką zakończyły seta (19:25).

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana. Wynik bardzo długo oscylował wokół remisu i żadna ze stron nie była w stanie zbudować znaczącej przewagi. W końcówce siatkarki Chemika odskoczyły na trzy oczka (20:17), a po ataku Igi Wasilewskiej miały piłkę setową przy stanie 24:22. Rzeszowianki odrobiły jednak straty, a bohaterką końcówki była rezerwowa Gabriela Polańska. Środkowa popisała się dwoma skutecznymi atakami, a jeden z nich ustalił wynik seta na 24:26.

Siatkarki Chemika udanie zainaugurowały trzeciego seta (8:5), a rywalki stawiały opór właściwie tylko do stanu 13:11. Później grała już tylko jedna drużyna – poszła punktowa seria policzanek, która właściwie rozstrzygnęła tę partię (19:11). Gospodynie były skuteczniejsze w ataku, lepiej prezentowały się w obronie. Rzeszowianki popełniały więcej błędów, a jeden z nich - zepsuta zagrywka - zakończył seta (25:16).

Czwarta partia była jeszcze bardziej jednostronna. Policzanki rozpoczęły od mocnego uderzenia (8:1). Na domiar złego dla przyjezdnych w środkowej części seta urazu doznała Jelena Blagojević, która musiała opuścić boisko. W ekipie gospodyń brylowała Jovana Brakocevic-Canzian, a w środkowej części seta różnica wynosiła już ponad dziesięć oczek (20:6). Błąd rzeszowianek w ataku ustalił rezultat tej partii na 25:10.

W tie-breaku nadal wyraźną przewagę miały policzanki. Przy zmianie stron wypracowały sześć oczek zaliczki (8:2). Takiej przewagi rywalki nie były już w stanie odrobić. Siatkarki Chemika kontrolowały sytuację, pewnie punktowały i zmierzały po dziesiąty tytuł mistrzowski. Agnieszka Kąkolewska punktowym blokiem wywalczyła piłkę meczową (14:5), a brakujący punkt wywalczyła Naiane De Almeida Rios (15:7).

Skrót meczu Chemik - Developres:

Najwięcej punktów: Jovana Brakocevic-Canzian (28), Martyna Łukasik (14), Iga Wasilewska (13), Agnieszka Kąkolewska (11) – Chemik; Kara Bajema (15), Bruna Honorio Marques (14), Jelena Blagojević (14) – Developres. MVP: Jovana Brakocevic-Canzian (23/54 = 43% skuteczności w ataku + 3 asy serwisowe + 2 bloki).

Siatkarki Chemika Police wywalczyły mistrzostwo Polski po raz trzeci z rzędu i dziesiąty w historii (1994, 1995, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2020, 2021, 2022). Developres po raz trzeci zakończył sezon ze srebrnym medalem (2020, 2021, 2022).

Chemik: Martyna Czyrniańska, Iga Wasilewska, Naiane De Almeida Rios, Martyna Łukasik, Agnieszka Kąkolewska, Jovana Brakocevic-Canzian – Maria Stenzel (libero) oraz Aleksandra Lipska, Bojana Milenković, Marta Pol, Katarzyna Połeć. Trener: Marek Mierzwiński.
Developres: Katarzyna Wenerska, Kara Bajema, Magdalena Jurczyk, Bruna Honorio Marques, Jelena Blagojević, Anna Stencel – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Gabriela Polańska, Malwina Smarzek, Ann Kalandadze, Julia Bińczycka, Izabella Rapacz, Dominika Witowska. Trener: Stephane Antiga.

Wyniki finału Tauron Ligi 2021/22:

Chemik (1) – Developres (2) 30

2022-05-01: Grupa Azoty Chemik Police – Developres Bella Dolina Rzeszów 3:2 (25:19, 25:22, 22:25, 22:25, 15:12)

2022-05-05: Developres Bella Dolina Rzeszów – Grupa Azoty Chemik Police 1:3 (25:15, 21:25, 12:25, 22:25)

2022-05-08: Grupa Azoty Chemik Police – Developres Bella Dolina Rzeszów 3:2 (19:25, 24:26, 25:16, 25:10, 15:7)