EBL: Legia Warszawa w wielkim finale

Legia Warszawa pokonała Anwil Włocławek 87:77 w trzecim półfinałowym meczu Energa Basket Ligi i awansowała do finału krajowych rozgrywek. W drugim półfinale o awans walczą WKS Śląsk Wrocław i Grupa Sierleccy Czarni Słupsk.

Początek spotkania należał do Anwilu, który po zagraniach Jonaha Mathewsa oraz Michała Nowakowskiego prowadził 3:8. Gospodarze odpowiedzieli jednak na to… serią 10:0 i po trójce Raymonda Cowelsa uciekali na pięć punktów. Po chwili i kolejnym rzucie z dystansu tego zawodnika różnica była jeszcze większa. James Bell oraz Sebastian Kowalczyk reagowali, ale po 10 minutach było 21:16. Muhammad-Ali Abdur-Rahkman w drugiej kwarcie sprawiał, że przewaga ekipy trenera Wojciecha Kamińskiego wynosiła nawet dziewięć punktów. Włocławianie nie zamierzali się poddawać, a dzięki kolejnej akcji Nowakowskiego nadal byli w grze. Później jednak niezwykle aktywny Grzegorz Kamiński pozwalał Legii prowadzić 12 punktami! Końcówka tej części meczu należała jednak do przyjezdnych - ostatecznie po kontrze wykończonej przez Kyndalla Dykesa po pierwszej połowie było tylko 48:44.

Po trójce Luke’a Petraska Anwil na początku trzeciej kwarty przegrywał tylko trzema punktami. Gospodarze udowadniali jednak, że kontrolują wydarzenia na parkiecie - sprawy w swoje ręce brał Robert Johnson, a jego drużyna ponownie budowała przewagę. Kyndall Dykes i Sebastian Kowalczyk walczyli jednak o lepszy wynik - dzięki zagraniom Amerykanina goście po 30 minutach byli blisko - 63:60. Legia w kolejnej kwarcie długo nie pozwalała na nic więcej, ciągle utrzymując przewagę. Na około cztery minuty przed końcem po trójce Jamesa Bella przyjezdni zbliżyli się jednak ponownie tylko na cztery punkty. Kluczowe trójki - w najważniejszych momentach - trafiali Łukasz Koszarek oraz Abdur-Rahkman! Anwil w końcówce nie był w stanie na to odpowiedzieć i ostatecznie to Legia wygrała 87:77! Dzięki temu seria zakończyła się wynikiem 3-0 i awansem zespołu trenera Wojciecha Kamińskiego do wielkiego finału Energa Basket Ligi.

Najlepszym zawodnikiem gospodarzy był Robert Johnson z 19 punktami, 6 asystami i 4 zbiórkami. Luke Petrasek zdobył dla gości 20 punktów, 8 zbiórek i 4 asysty.

Koszykarze Legii po raz pierwszy od 1969 roku zdobędą medal mistrzostw Polski. Wówczas byli mistrzami. W tym sezonie w ćwierćfinale pokonali obrońcę tytułu Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 3-0.

Legia Warszawa - Anwil Włocławek 87:77 (21:16, 27:28, 15:16, 24:17).

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 3-0 dla Legii, która jako pierwsza drużyna awansowała do finału.

Punkty:

Legia Warszawa: Robert Johnson 19, Muhammad-Ali Abdur-Rahkman 18, Raymond Cowels III 9, Łukasz Koszarek 9, Dariusz Wyka 8, Grzegorz Kamiński 7, Jure Skific 6, Adam Kemp 6, Grzegorz Kulka 5, Szymon Kołakowski 0.

Anwil Włocławek: Luke Petrasek 20, Kyndall Dykes 15, James Bell 13, Jonah Mathews 9, Michał Nowakowski 9, Sebastian Kowalczyk 7, Ziga Dimec 4, Alex Olesinski 0, Kamil Łączyński 0, Marcin Woroniecki 0.