MŚ w boksie kobiet: Natalia Rok awansowała do 1/8 finału

Sporty walki
Natalia Rok

Natalia Rok wygrała z Ormianką Gajane Ter-Barsegjan 5:0 w pierwszej rundzie kat. 48 kg mistrzostw świata w boksie, które odbywają się w Stambule. W sobotę w 1/8 finału jej rywalką będzie Bułgarka Sewda Asenowa.

Rok była pierwszą reprezentantką Polski, która wystąpiła na ringu w Stambule. W środę w kat. 57 kg Sandra Kruk będzie walczyć z Chorwatką Deą Bolancą, natomiast Agata Kaczmarska w kat. 75 kg z Kimberly Gittens z Barbadosu.

Na czwartek zaplanowano pojedynki Wiktorii Rogalińskiej z Kenijką Aminą Faki (54 kg) oraz Anety Rygielskiej ze Słowenką Tanją Ovsenik (66 kg), a na piątek - Darii Parady (70 kg) z Mongołką Erdenetuyą Enkhbaatar.

Dopiero w następny poniedziałek Oliwia Toborek skrzyżuje rękawice z Rumunką Alexandrą Petcu (81 kg), a Lidia Fidura z Ukrainką Mariją Łowczynską (+81 kg). W tych kategoriach zgłosiło się najmniej pięściarek i Polki od razu będą walczyć w ćwierćfinale. Zwycięstwo zapewni im miejsce na podium.

Mistrzostwa świata w boksie kobiet odbywają się nieregularnie począwszy od 2001 roku. Polki mają w dorobku dziesięć medali - złoty, trzy srebrne i sześć brązowych. Cztery z nich, w tym jedyny złoty, wywalczyła Karolina Michalczuk. Biało-czerwone nie stanęły jednak na podium w czterech ostatnich turniejach.

W Stambule startuje rekordowa liczba 310 zawodniczek z 73 krajów. Tylko trzy będą bronić tytułu z Ułan Ude z 2019 roku: Tajwanka Huang Hsiao Wen (54 kg), Brazylijka Beatriz Ferreira (60 kg) oraz Turczynka Busenaz Surmeneli (66 kg).

Zmagania będą się toczyć ponownie w 12 kategoriach wagowych.