"Jan Błachowicz w wieku 39 lat może wciąż wiele osiągnąć. Jego mózg jest plastyczny"

Sporty walki
"Jan Błachowicz w wieku 39 lat może wciąż wiele osiągnąć. Jego mózg jest plastyczny"
fot. PAP
Jan Błachowicz w wieku 39 lat wciąż wiele osiągnąć. Jego mózg jest plastyczny - twierdzi Daria Albers.

- Ja widzę, że Janek w wieku 39 lat może jeszcze wiele osiągnąć. Jego mózg jest bardzo plastyczny i to nie jest koniec jego kariery – powiedziała psycholożka sportu Daria Albers, która pracuje z Janem Błachowiczem przed jego walką z Aleksandarem Rakiciem.

Igor Marczak: Na czym polega Wasza współpraca z Jankiem? On jest zachwycony, mówi, że poświęcasz mu wiele swojego czasu.

 

Daria Albers: Każdy zawodnik jest inny, ale wiele poświęciłam dla naszej współpracy. Teraz pracuje tylko z tymi zawodnikami, którymi chce. Wiedziałam, że Janek to sportowiec, z którym dobrze się rozumiemy. Pracujemy nad regulacją systemu nerwowego oraz sferą duchową. Tłumaczymy sobie wiele rzeczy, by zrozumieć duszę wojownika. Czasami muszę jedynie pomóc zawodnikowi się odkryć. Na pewno 30-letni sportowiec różni się mentalnie od tego starszego. Jesteś zupełnie inną osobą po stracie pasa. Mamy głębsze rozmowy, on je bardzo lubi.

 

Musisz obudzić w nim "Oko Tygrysa", niczym Apollo w "Rockym"…

 

Tak, dokładnie. To są sztuki walki. Jak twoja noga wejdzie to klatki, to musisz wiedzieć, po co to robisz. Nie możesz mieć obaw. To nie jest kwestia umiejętności, ponieważ każdy profesjonalista je ma. Czasami trzeba obudzić te instynkty, szczególnie w tych komfortowych czasach. Jeśli chcesz odzyskać, pas musisz wykorzystać serce.

 

To dla Ciebie duże wyróżnienie dołączyć do sztabu Jana Błachowicza. Jesteś z siebie zadowolona?

 

Tak, ja zawsze robię dobrą robotę. To nie jest mój pierwszy przypadek, gdy pracuje z zawodnikiem UFC. To nie pierwszy raz, gdy będę w Las Vegas. Oczywiście nigdy wcześniej nie pracowałam z Polakiem z UFC. Dla Janka jestem w stanie dać 150%, to jest super osoba. Zrobił niesamowite rzeczy. Miał swoje wzloty i upadki. Wiadomo, zawsze łatwiej jest pracować z kim, kto jest na szczycie. Ja się lepiej rozwijam, gdy pracuje z kimś, kto wraca na szczyt. Ja widzę, że Janek w wieku 39 lat może jeszcze wiele osiągnąć. Jego mózg jest bardzo plastyczny i to nie jest koniec jego kariery.

 

Transmisja gali UFC z walką Błachowicz - Rakić w nocy z soboty na niedzielę w Polsacie Sport i na Polsat Box Go. Początek o godz. 04:00.

Igor Marczak/MM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie