Puchar Włoch: Jak wyglądała droga Juventusu i Interu do wielkiego finału? (WIDEO)

Juventus i Inter zagrają w finale Pucharu Włoch.

Mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. W przypadku tegorocznego finału Coppa Italia ścieżka do stolicy Italii wiodła przez Turyn i Mediolan. Na Stadio Olimpico o prestiżowe trofeum powalczą bowiem Juventus i Inter. Jak wyglądała ich droga do "Wiecznego Miasta?".

Na początku lekki rys historyczny. O Juventusie śmiało można rzec, że jest specjalistą od tych rozgrywek. Wszak "Stara Dama" nie tylko jest obrońcą trofeum po ubiegłorocznym zwycięstwie w finale z Atalantą 2:1. Nie tylko dla Juventusu to trzeci finał Coppa Italia z rzędu. Dla ekipy ze stolicy Piemontu to szósty finał na przestrzeni ostatnich siedmiu lat! "Bianconerich" tylko w 2019 roku zabrakło w decydującym boju. Nade wszystko należy zaznaczyć, że Juventus aż 14-krotnie sięgał po to trofeum - najwięcej w historii. Na drugim miejscu plasuje się AS Roma z dziewięcioma zwycięstwami, a podium uzupełnia drugi z tegorocznych finalistów - Inter, który Coppa Italia wygrywał siedmiokrotnie, tyle samo, co Lazio.

Dla Interu to jednak pierwszy finał Pucharu Włoch od 2011 roku. Wtedy też "Nerazzurri" ostatni raz zwyciężyli te rozgrywki, pokonując US Palermo 3:1. To była zupełnie inna rzeczywistość, zupełnie inny Inter - sezon po zdobyciu potrójnej korony.

Klub z czarno-niebieskiej części Mediolanu przeszedł długą drogę, aby wrócić na szczyt. W zeszłym sezonie po latach dominacji Juventusu, udało się odzyskać mistrzowski tytuł, na obronę którego mają szansę w tym sezonie. A to oznacza, że Inter stoi przed realną możliwością sięgnięcia po podwójną koronę.

Dla Juventusu finał Pucharu Włoch to szansa na uratowanie sezonu. "Stara Dama" najprawdopodobniej skończy sezon w Serie A na czwartym miejscu, a w Lidze Mistrzów odpadła już w 1/8 finału z rewelacją rozgrywek - Villarreal.

Obaj finaliści rozpoczęli marsz do Rzymu od 1/8 finału. Inter o mało nie odpadł już na tym etapie rozgrywek. Andrea Ranocchia strzelił wyrównującego gola na 2:2 z Empoli w 91. minucie! W dogrywce do siatki trafił Stefano Sensi i dzięki temu udało się uniknąć wstydliwej wpadki. Dla odmiany Juventus nie dał większych szans Sampdorii, wygrywając 4:1.

W ćwierćfinale mieliśmy nieco analogiczną sytuację, ponieważ to Juventus z dużymi problemami uporał się z Sassuolo. Biało-czarni co prawda już w 3. minucie strzelili gola za sprawą Paulo Dybali, ale rywale jeszcze w pierwszej połowie doprowadzili do remisu. Dopiero w 88. minucie Juventus zdobył bramkę i to dzięki trafieniu samobójczemu Ruana Tressoldiego. W tym samym czasie Inter zwyciężył AS Roma 2:0.

Półfinały to już dwumecze. Inter zmierzył się w derbowej rywalizacji z AC Milan. W pierwszym starciu, którego gospodarzem byli "Rossoneri", padł bezbramkowy remis. W rewanżu Inter wygrał pewnie 3:0. Juventus dwukrotnie zwyciężył Fiorentinę - na wyjeździe 1:0 oraz na własnym boisku 2:0.

Co ciekawe, Juventus tylko dwukrotnie grał z Interem w finale Pucharu Włoch. W 1959 roku "Stara Dama" wygrała 4:1, a sześć lat później zwyciężyła skromnie 1:0. Jak będzie tym razem?

Droga Juventusu do finału Coppa Italia:

1/8 finału: Juventus - Sampdoria 4:1
Ćwierćfinał: Juventus - Sassuolo 2:1
Półfinał: Juventus - Fiorentina 1:0 i 2:0

Droga Interu do finału Coppa Italia:

1/8 finału: Inter - Empoli 3:2 (po dogrywce)
Ćwierćfinał: Inter - AS Roma 2:0
Półfinał: Inter - AC Milan 0:0 i 3:0

Transmisja finału Pucharu Włoch Juventus - Inter Mediolan w Polsacie Sport (godz. 20:55), Polsacie Sport Premium 1 (godz. 20:40) i na Polsat Box Go (godz. 20:40).