MŚ w boksie kobiet: Daria Parada awansowała do ćwierćfinału

Sporty walki

Daria Parada pokonała Mongołkę Erdenetuyę Enkhbaatar 3:2 i awansowała do ćwierćfinału kat. 70 kg mistrzostw świata w boksie, które odbywają się w Stambule. Polki wygrały dotychczas wszystkie pojedynki w tej imprezie.

19-letnia Parada jest najmłodszą zawodniczką w reprezentacji Polski. W poniedziałek zmierzy się z utytułowaną Turczynką Semą Caliskan i zwycięstwo zapewni jej miejsce na podium. Tego dnia rywalizację, od razu w ćwierćfinale, rozpoczną dwie ostatnie polskie pięściarki: Oliwia Toborek skrzyżuje rękawice z Rumunką Alexandrą Petcu (81 kg), a Lidia Fidura z Ukrainką Mariją Łowczynską (+81 kg).

W poprzednich dniach swoje pierwsze walki wygrały: Natalia Rok (48 kg), Sandra Kruk (57 kg), Agata Kaczmarska (75 kg), Wiktoria Rogalińska (54 kg) i Aneta Rygielska (66 kg).

Cała piątka zaprezentuje się w sobotę i w niedzielę w 1/8 finału. Rywalką Rok będzie Bułgarka Sewda Asenowa, Kruk zmierzy się z brązową medalistką olimpijską z Tokio Włoszką Irmą Testą, Kaczmarska z Atheyną Bylon z Panamy, Rygielska z Ankushitą Boro z Indii, a Rogalińska z Bułgarką Stanimirą Petrową.

Mistrzostwa świata w boksie kobiet odbywają się nieregularnie począwszy od 2001 roku. Polki mają w dorobku dziesięć medali - złoty, trzy srebrne i sześć brązowych. Cztery z nich, w tym jedyny złoty, wywalczyła Karolina Michalczuk. Biało-czerwone nie stanęły jednak na podium w czterech ostatnich turniejach.

W Stambule startuje rekordowa liczba 310 zawodniczek z 73 krajów. Zmagania odbywają się ponownie w 12 kategoriach wagowych.